Kurumsal nakit yönetimi: Firma düzeyinde kanıtlar
Corporate cash management: Firm level evidence
  1. Tez No: 981191
  2. Yazar: AVNİ ÜREM ÇÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYAZIT ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, kurumsal nakit yönetimini hem kazanç yönetimi uygulamaları hem de yatırım kararları bağlamında incelemekte ve iki farklı uygulamalı çalışma aracılığıyla firma düzeyinde bulgular sunmaktadır. Analizlerde, modellerin dinamik doğası ve potansiyel içsellik sorunlarına yanıt verebilmek amacıyla Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) kullanılmıştır. İlk uygulamalı çalışma, 2011-2021 döneminde İstanbul, Londra, Frankfurt ve São Paulo borsalarında işlem gören finans dışı sektörlerde faaliyet gösteren firmaları kapsamakta olup kazanç yönetimi ile nakit tutma ilişkisini ele almaktadır. Bulgular, kazanç yönetiminin nakit tutma düzeyini negatif ve anlamlı biçimde etkilediğini; bu ilişkinin ülkeler arasında ve muhasebe gelenekleri bağlamında farklılaştığını göstermektedir. Özellikle alacak yönetimi, varlık kalitesi ve tahakkukların seviyesi gibi unsurların firmaların nakit politikalarında rol oynadığı görülmüştür. Bununla birlikte, Türkiye özelinde kazanç yönetiminin nakit tutma üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. İkinci uygulamalı çalışma, 2003-2023 döneminde Borsa İstanbul'da işlem gören finans dışı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ve imalat sektörü alt örneklemi üzerinden nakit tutma-yatırım ilişkisini finansal kısıtlar ve küresel finansal kriz bağlamında incelemektedir. Bulgular, nakdin yatırımlar üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu; finansal kısıtların yatırım eğilimini baskıladığını; kısıtsız firmalarda yatırım-nakit tutma düzeyi duyarlılığının görece zayıf olduğunu ve kriz sonrası dönemde nakdin yatırım üzerindeki etkisinin zayıfladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines corporate cash management in the context of both earnings management practices and investment decisions, and provides firm-level evidence through two different empirical studies. In the analyses, the Generalized Method of Moments (GMM) was employed to address the dynamic nature of the models and potential endogeneity issues. The first empirical study covers non-financial firms listed on the stock exchanges of Istanbul, London, Frankfurt, and São Paulo during the 2011-2021 period, examining the relationship between earnings management and cash holdings. The evidence indicates that earnings management negatively and significantly affects the level of cash holdings, and that this relationship varies across countries and within the context of accounting traditions. In particular, factors such as receivables management, asset quality, and the level of accruals were found to play a role in firms' cash policies. However, for Turkey, the effect of earnings management on cash holdings was not statistically significant. The second empirical study investigates the cash holdings–investment relationship, in the context of financial constraints and the global financial crisis, through non-financial firms listed on Borsa Istanbul and a manufacturing sector subsample over the 2003-2023 period. The evidence reveals that cash has a positive and significant effect on investments; financial constraints suppress investment tendencies; investment-cash holdings sensitivity is relatively weak for unconstrained firms; and the effect of cash on investment weakened in the post-crisis period.