Elektrikli bir aracın pıd ve model referans adaptif kontrol yöntemleri ile hız kontrolünün incelenmesi
Investigation of speed control of an electric vehicle using pid andmodel reference adaptive control methods
- Tez No: 981190
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ERZAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bir elektrikli aracın hız kontrolü farklı sürüş çevrimleri ve çevresel koşullar altında incelenmiştir. Taşıtın doğrusal hareketi için dinamik denklemler oluşturulmuş ve Nissan Leaf modelinin yapısal özellikleri ile motorun devir-moment karakteristik eğrisi dikkate alınmıştır. Batarya modeli olarak yaygın kullanılan Rint modeli tercih edilmiştir WLTP, NEDC ve FTP-75 sürüş çevrimleri hız-zaman girdisi olarak sisteme uygulanmış, her bir çevrimle aracın tepkileri değerlendirilmiştir. Hız kontrolü için ilk önce klasik PID (Oransal–Türev–İntegral) kontrol algoritması kullanılmış, parametreler çevrim takibini en iyi şekilde sağlayacak biçimde optimize edilmiştir ve denetleyici tasarımı MRAC ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the speed control of an electric vehicle was investigated under different driving cycles and environmental conditions. Dynamic equations were created for the vehicle's linear motion, and the structural features of the Nissan Leaf model and the engine's speed-torque characteristic curve were considered. The widely used Rint model was chosen as the battery model. WLTP, NEDC, and FTP-75 driving cycles were applied to the system as speed-time inputs, and the vehicle's responses were evaluated for each cycle. A classical PID (Proportional-Derivative-Integral) control algorithm was first used for speed control, with parameters optimized to best ensure cycle tracking, and the controller design was implemented using MRAC.