Bazı diyet lif kaynaklarının ın vitro fermantasyonu sonucu oluşan kısa zincirli yağ asitlerinin araştırılması
Investigation of short chain fatty acids following in vitro fermentation of some dietary fiber sources
  1. Tez No: 981199
  2. Yazar: AYŞE BİNNUR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NESLİHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Diyet lif ,“İnsan ince bağırsağında sindirilemeyen ancak kalın bağırsakta tamamen veya kısmen fermente olan, bitkilerin yenilebilir kısımları veya karbonhidrat türevleri”şeklinde tanımlanmaktadır. Sindirim enzimlerine karşı dirençli olan bu karbonhidratlar probiyotikler tarafından kolonda fermente edilerek kısa zincirli yağ asitlerine (SCFA) dönüşmekte ve bu maddelerin metabolizmaya farklı yararlar sağladığı, bazı hastalıklara karşı koruyucu etkilerinin olduğu bildirilmektedir. Bu nedenle diyet lif kullanım olanaklarının araştırılması ve fonksiyonel özelliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla çalışmamızda diyet lif içeriği yüksek olduğu bilinen karabuğday, kinoa, tef ve tip3 dirençli nişasta örneklerine in vitro sindirim modeli uygulanmış, devamında Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium bifidum tarafından fermantasyonu sağlanmış ve oluşan kısa zincirli yağ asitlerinden asetik asit, propiyonik asit ve bütirik asit HPLC ile kantitatif olarak tespit edilmiştir. Ayrıca örneklerin çeşitli kimyasal analizleri (kuru madde, kül, protein, yağ, diyet lif) yapılmış, toplam fenol miktarları ve antioksidan kapasiteleri belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda asetik asit en yüksek miktarda oluşan organik asit olarak saptanmıştır. Lactobacillus acidophilus'un oluşturduğu toplam SCFA miktarı Bifidobacterium bifidum'dan daha yüksek tespit edilmiştir. En yüksek toplam fenol miktarı kinoada bulunmuştur. Karabuğday ve tef örneklerinin yüksek antioksidan kapasiteye sahip oldukları saptanmıştır. Tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu gıda kaynaklarının sektöre katkı sağlayacak probiyotik ürünler için fonksiyonel özellikte oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dietary fiber is defined as“Edible parts or carbohydrate derivatives of plants that are not digestible in the human small intestine but are completely or partially fermented in the large intestine”. These carbohydrates, which are resistant to digestive enzymes, are fermented by probiotics in the colon to become short chain fatty acids (SCFA) and these SCFAs have protective effects against certain diseases, provide different benefits to metabolism. For this reason, it is necessary to investigate usage possibilities of dietary fiber and to develop functional features. For this purpose, in vitro digestion model was applied to buckwheat, kinoa, tef and type 3 resistant starch samples which are known to have high dietary fiber content, afterwards the fermentation of Lactobacillus acidophilus and Bifidobacterium bifidum was provided and short chain fatty acids (acetic acid, propionic acid and butyric acid) were determined quantitatively by HPLC. In addition, various chemical analyses (dry matter, ash, protein, fat and dietary fiber) of samples were made, total phenolic content and antioxidant capacities were determined. As a result of the analyses, acetic acid was determined as the highest amount of organic acid. The total amount of SCFA produced by Lactobacillus acidophilus was determined higher than Bifidobacterium bifidum. The highest total phenolic content was found in quinoa sample. The antioxidant capacity of buckwheat and tef were found high. All datas were evaluated statistically. As a result it has been determined that these food sources have functional properties for probiotic products that will contribute to the food industry.