Ortaokul branş öğretmenlerinin kitap okuma alışkanlıklarına ilişkin tutumlarının incelenmesi
Examining the attitudes of secondary school branch teachers towards book reading habits
  1. Tez No: 981215
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ortaokulda görev yapan branş öğretmenlerinin kitap okuma alışkanlıklarına yönelik tutumlarını incelemektedir. Amaç, öğretmenlerin kitap okuma davranışlarını ve bu davranışları etkileyen faktörleri (cinsiyet, yaş, branş, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu) ortaya koymaktır. Ayrıca öğretmenlerin okuma alışkanlıklarının, öğrencilerin kitap okuma isteği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ortaokul dönemi, öğrencilerin akademik olduğu kadar sosyal ve kültürel gelişimi için de önemlidir. Bu süreçte öğretmenler, sadece ders anlatan değil, davranışlarıyla da örnek olan bireylerdir. Bu nedenle öğretmenin kitap okuma alışkanlığı, öğrenciler için model oluşturur. Kuramsal bölümde, okumanın bireyin düşünme ve anlama becerilerini geliştirdiği vurgulanmış, okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırıldığı belirtilmiştir. Özellikle aile ve öğretmen bu süreçte önemli rol oynar. Araştırma, betimsel tarama yöntemiyle yürütülmüş ve Esenler ilçesinde çeşitli okullarda görev yapan 100 öğretmene tutum ölçeği anketi uygulanmıştır. Sonuçlara göre, kadın öğretmenler erkeklere göre daha çok kitap okumaktadır. Türkçe ve sosyal bilimler branşındaki öğretmenlerin okuma oranı da diğer branşlara göre yüksektir. Genç ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin kitap okumaya daha fazla zaman ayırdığı görülmüştür. Sonuç olarak, öğretmenlerin kitap okuma alışkanlığı hem bireysel gelişim hem de mesleki sorumluluk açısından önemlidir. Okuma kültürünün öğrencilere aktarılabilmesi için öğretmenlerin bu konuda desteklenmesi gerekmektedir. Okul kütüphanelerinin güçlendirilmesi, öğretmenlere yönelik okuma programlarının artırılması ve hizmet içi eğitimlerle bu tutumun pekiştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the attitudes of middle school subject teachers toward book reading habits. The aim is to reveal teachers' book reading behaviors and the factors influencing these behaviors (gender, age, subject, marital status, and childbearing status). Furthermore, the impact of teachers' reading habits on students' desire to read was investigated. Middle school is crucial for students' academic development as well as their social and cultural development. During this process, teachers are not only lecturers but also role models through their behavior. Therefore, a teacher's book reading habit serves as a model for students. The theoretical section emphasizes that reading improves an individual's thinking and comprehension skills, and it is stated that reading habits are instilled at a young age. Families and teachers, in particular, play a significant role in this process. The research was conducted using a descriptive survey method, and an attitude scale survey was administered to 100 teachers working in various schools in the Esenler district. The results indicate that female teachers read more books than male teachers. The reading rates of teachers in Turkish and social sciences are also higher than those in other subject areas. Young and beginning teachers have been observed to spend more time reading. Consequently, teachers' reading habits are important for both personal development and professional responsibility. Teachers need to be supported in this regard to instilling a reading culture in their students. Strengthening school libraries, increasing teacher reading programs, and reinforcing this habit through in-service training are recommended.