Öğretmenlerin eleştirel okuma öz yeterlik algılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
An exami̇nati̇on of teachers' cri̇ti̇cal readi̇ng self-effi̇cacy percepti̇ons accordi̇ng to vari̇ous vari̇ables
- Tez No: 1015089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin eleştirel okuma öz yeterlik algılarını çeşitli demografik değişkenlere göre incelemektir. Çalışmada kendilerine ulaşılabilen hemen her branştan öğretmenin eleştirel okuma öz yeterlik algıları cinsiyetlerine, medeni durumlarına, eğitim durumlarına, branşlarına, görev yaptıkları okul türüne, görev yaptıkları hizmet bölgesine, mesleki kıdemlerine, kitap okuma sıklıklarına ve süreli yayın takip etme durumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma tarama (survey) modellerinden betimsel tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını 2024-2025 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda, Türkiye'de devlet okulları ve özel okullarda görev yapan 335 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada veriler, Eleştirel Okuma Öz Yeterlik Algı Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda öğretmenlerin eleştirel okuma öz yeterlik algılarının orta düzeyin üzerinde olduğu; branş, mesleki kıdem, kitap okuma sıklığı ve süreli yayın takip etme değişkenlerine göre öğretmenlerin eleştirel okuma öz yeterlik algılarının anlamlı biçimde farklılaştığı belirlenmiştir. Buna göre dil derslerini yürüten öğretmenlerin (Türkçe, İngilizce), mesleki kıdemi daha az olan öğretmenlerin, düzenli kitap okuyan ve süreli yayın takip eden öğretmenlerin eleştirel okuma öz yeterlik algı puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Buna karşın cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, görev yaptıkları okul türü ve görev yaptıkları hizmet bölgesi değişkenlerine göre öğretmenlerin eleştirel okuma öz yeterlik algı puanlarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Çalışmanın sonunda çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine teachers' perceptions of critical reading self-efficacy in terms of various demographic variables. In the study, the critical reading self-efficacy perceptions of teachers from almost all branches who could be reached were analyzed in terms of gender, marital status, educational background, branch, type of school they work at, service region, years of professional experience, frequency of reading books, and following periodicals. A quantitative research method was employed in the study. The research was conducted using the descriptive survey model, which is one of the survey models. The participants in the study consisted of 335 teachers working in state and private schools in Turkey during the 2024-2025 academic year. The data were collected through the“Critical Reading Self-Efficacy Perception Scale.”The obtained data were analyzed using the SPSS 26.0 package program. In addition to descriptive statistics, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in the analysis of the data.The results of the study indicated that teachers' critical reading self-efficacy perceptions were above a moderate level. It was found that teachers' critical reading self-efficacy perceptions differed significantly according to branch, years of professional experience, frequency of reading books, and following periodicals. Accordingly, teachers teaching language courses (Turkish and English), those with less professional experience, and those who read books regularly and follow periodicals were found to have higher critical reading self-efficacy scores.On the other hand, no significant differences were found in teachers' critical reading self-efficacy scores in terms of gender, marital status, educational level, type of school and service region. Various recommendations were presented at the end of the study