Genç erkeklerde kontrasepsiyon bilgi düzeyleri, davranışları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of contraception knowledge levels, behaviors, and influencing factors in young men
  1. Tez No: 981294
  2. Yazar: BİLGE AKAY BAŞALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18–28 yaş aralığındaki erkek bireylerin kontraseptif bilgi düzeylerini belirlemek ve bu bilgi düzeyinin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel tipte tasarlanan araştırmaya 385 gönüllü katılmıştır. Veriler, sosyodemografik özellikleri içeren anket formu ile KBDÖ kullanılarak toplanmış; analizler SPSS programında yapılmıştır. Katılımcıların KBDÖ puan ortalaması 7,02±6,60 olarak bulunmuştur. Medeni durum, eğitim düzeyi, meslek, öğrenim alanı, ekonomik durum ve memleketi gibi değişkenlerin kontraseptif bilgi düzeyi ile anlamlı ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir. Evli, üniversite ve üzeri eğitim düzeyine sahip, sağlık bilimleri alanında öğrenim gören, gelir düzeyi yüksek ve il merkezi kökenli katılımcıların KBDÖ puanları anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca cinsel deneyimi olan, modern kontraseptif yöntem kullanan ve son üç ayda düzenli korunma yöntemi uygulayan bireylerin bilgi düzeyleri daha yüksektir. Bu bulgular, kontraseptif bilgi düzeyinin çok boyutlu sosyodemografik faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Yaş arttıkça modern yöntem kullanımının artmasına rağmen modern ve geleneksel yöntem kullanım oranları diğer sosyodemografik değişkenlere göre incelendiğinde tüm gruplarda modern yöntem kullanımının daha yüksek olmasına rağmen farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Sonuç olarak, genç erkeklere yönelik kontraseptif bilgi ve farkındalığı artırmayı amaçlayan müdahalelerin hedef gruplara özgü planlanması; eğitim, danışmanlık, farkındalık etkinlikleri ve toplumsal bilgilendirme kampanyalarının güçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the contraceptive knowledge levels of men aged 18–28 who presented to the Family Medicine Outpatient Clinic of Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital, and to examine the relationships between these knowledge levels and various sociodemographic factors. Designed as a cross-sectional study, it included 385 voluntary participants. Data were collected using a sociodemographic questionnaire and the Contraceptive Knowledge Assessment Scale (CKAS), and analyzed using the SPSS program. The mean CKAS score of the participants was found to be 7.02±6.60. Significant associations were identified between contraceptive knowledge and several variables, including marital status, educational level, occupation, field of study, economic status, and place of origin. Participants who were married, had university-level or higher education, studied in health-related fields, had higher income, and were from urban areas had significantly higher CKAS scores. Additionally, individuals with sexual experience, those using modern contraceptive methods, and those who had used a regular contraceptive method within the past three months demonstrated higher levels of knowledge. These findings indicate that contraceptive knowledge is influenced by multidimensional sociodemographic factors. Although the use of modern contraceptive methods increased with age, an evaluation of modern and traditional method use across other sociodemographic variables showed that, despite higher rates of modern method use in all groups, these differences were not statistically significant (p>0.05). In conclusion, interventions aimed at increasing contraceptive knowledge and awareness among young men should be tailored to specific target groups and strengthened through education, counseling services, awareness activities, and community-based information campaigns.