Materyalist kişilik tipinin bağlanma stili, bireycilik ve cinsiyet faktörleri açısından analizi
Analysis of materialistic personality type according to individualism gender and attachment style factors
  1. Tez No: 981300
  2. Yazar: ELÇİN KAYA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
Özet
Materyalizm kavramı bireyin kimliğini maddi nesnelerle ve şeylerle ifade etme ve yaşam doyumunu bu nesneler üzerinden kurma eğilimini ifade etmektedir. Bireylerin materyalist eğilimleri bireysel ve toplumsal faktörlerden etkilenebilmektedir. Bu çalışma materyalist kişilik eğilimini bağlanma stili, bireyselleşme ve cinsiyet faktörleri eşliğinde ele almaktadır. Bağlanma stili bireyin bebeklik ve çocukluk dönemlerinde bakım vereni ile ilişki kurarak geliştirdiği ve sonraki hayatını etkileyen duygusal bağ kurma biçimidir. Bireycilik kavramı ise kişinin öz ihtiyaçlarını ve emellerini grubun ihtiyaçlarından öncelikli görmesini ifade eden bir değer yargı sistemini ifade etmektedir. Yapılan araştırma bireylerin materyalist kişilik eğilimleri ile bağlanma stilleri, bireyselleşme düzeyleri ve cinsiyet değişkeni açısından nasıl şekillendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın verileri e-anket yöntemi ile sosyal medyada ve erişilebilen gruplarda paylaşılarak kolayda örnekleme yöntemi ile katılımcı sayısı genişletilerek toplanmıştır. Veri toplama süreci sonunda analize uygun 383 katılımcı bilgisi toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada çoklu regresyon analizleri kullanılarak hipotezler test edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde materyalist kişilik eğilimi ile cinsiyet faktörü açısından anlamlı bir fark saptanmıştır. Erkek bireylerin kadınlara nazaran anlamlı bir farkla daha materyalist olduğu görülmektedir. Bununla birlikte materyalist kişilik eğilimi güvenli bağlanma stili ile negatif yönde, korkulu ve saplantılı bağlanma stilleri ile ise pozitif yönde anlamlı ilişkilere sahip olduğu saptanmıştır. Kayıtsız bağlanma stili ile materyalist kişilik arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Analiz neticesinde en kuvvetli yordayıcının saplantılı bağlanma olduğu görülmektedir. Ancak bağlanma stili ve cinsiyet faktörlerinin materyalist kişilik tipi ile girdiği etki gücü düşüktür. Bununla birlikte bireycilik ile materyalist kişilik arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki görülürken, materyalist kişilik ile toplulukçuluk arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak materyalist eğilimlerin sadece ekonomik veya kültürel olarak değil psikolojik ve ilişkisel süreçlerle de şekillendiğini göstermektedir. Bu çalışma materyalist eğilimin bireysel ve psikolojik temellerine ışık tutarak sosyal bilimler alanında disiplinlerarası bakış açısı kazandırmayı da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of materialism refers to an individual's tendency to express identity through material objects and possessions and to construct life satisfaction on the basis of these objects. Individuals' materialistic tendencies can be influenced by both personal and social factors. This study examines materialistic personality tendencies in relation to attachment style, individualism, and gender. Attachment style is the mode of forming emotional bonds that an individual develops through interactions with a caregiver during infancy and childhood, which subsequently shapes later life experiences. The concept of individualism, on the other hand, refers to a system of values in which personal needs and aspirations are prioritized over those of the group. The study aims to investigate how individuals' materialistic personality tendencies are shaped in terms of attachment styles, individualization, and gender. Research data were collected through an online survey shared on social media and within accessible groups, using convenience sampling to expand participant numbers. At the end of the data collection process, information from 383 participants suitable for analysis was obtained. The data were analyzed using the SPSS software package, and the hypotheses were tested through multiple regression analyses. The findings reveal a significant difference between materialistic personality tendencies and gender. Male participants were found to be significantly more materialistic than female participants. Furthermore, materialistic personality tendencies were found to have a negative relationship with secure attachment style and a positive relationship with fearful and preoccupied attachment styles. No significant relationship was found between dismissive attachment style and materialistic personality. Among the attachment styles, preoccupied attachment emerged as the strongest predictor. However, the explanatory power of attachment style and gender factors on materialistic personality tendencies was relatively weak. In addition, while a significant and positive relationship was identified between individualism and materialistic personality, a significant and negative relationship was found between collectivism and materialistic personality. In conclusion, the findings suggest that materialistic tendencies are shaped not only by economic or cultural factors but also by psychological and relational processes. By shedding light on the individual and psychological underpinnings of materialism, this study also aims to contribute an interdisciplinary perspective to the field of social sciences.