Bir üniversite hastanesinde yatarak tedavi gören yaşlıların kronik hastalık öz yönetimi ile hemşirelik bakım kalitesi memnuniyeti arasındaki ilişki
The relationship between chronic disease self-management and nursing care quality satisfaction among elderly patients receiving inpatient treatment at a university hospital
  1. Tez No: 981312
  2. Yazar: ASLIHAN AKPINAR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bir üniversite hastanesinde yatarak tedavi gören yaşlı bireylerin kronik hastalık öz yönetim düzeyleri ile hemşirelik bakımına yönelik memnuniyetleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel modelde yürütülen araştırmaya 65 yaş ve üzeri 150 hasta katılmıştır. Veriler, sosyo-demografik özellikleri içeren Veri Toplama Formu, Kronik Hastalık Öz Yönetim Ölçeği ve Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, yaşlı bireylerin kronik hastalık öz yönetim düzeyi orta düzeyde bulunurken, hemşirelik bakım memnuniyet düzeyleri yüksek saptanmıştır. Kronik hastalık öz yönetim ölçeği alt boyutlarında en yüksek puanlar sağlık bakım etkinliği ve damgalamayla baş etme alt boyutlarında görülürken; tedavi uyumu ve kendini damgalama alt boyutlarında daha düşük puanlar elde edilmiştir. Regresyon analizinde, genel öz yönetim puanının hemşirelik bakım memnuniyetini negatif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği bulunmuştur. Özellikle kendini damgalama alt boyutunun memnuniyet üzerinde güçlü ve negatif bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, yaşlı bireylerin hemşirelik bakımına ilişkin algılarının sadece hizmetin içeriğiyle değil, aynı zamanda sosyal destek ve kişisel özelliklerle de ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between chronic disease self management and satisfaction with nursing care among elderly inpatients in a university hospital. Conducted using a descriptive and correlational design, the study included 150 patients aged 65 and older. Data were collected using a socio-demographic questionnaire, the Chronic Disease Self-Management Scale, and the Nursing Care Satisfaction Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, ANOVA, correlation, and multiple regression analyses were used for data analysis. Findings revealed that the participants had a moderate level of chronic disease self management and a high level of satisfaction with nursing care. Among the subdimensions of the self-management scale, the highest scores were found in“healthcare efficacy”and“coping with stigma,”while the lowest scores were observed in“treatment adherence”and“self-stigma.”Regression analysis indicated that overall self-management had a statistically significant but negative effect on nursing care satisfaction. Specifically, the self-stigma subdimension had a strong and negative impact on satisfaction levels. These findings suggest that elderly patients' perceptions of nursing care are shaped not only by the care itself but also by psychosocial and contextual factors such as perceived stigma, social support, and living conditions.