Sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of pre-service classroom teachers' 21st century skills and attitudes towards teaching profession
  1. Tez No: 981324
  2. Yazar: ŞURANUR ILKIM HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerilerinin ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının incelenmesi ve bu becerilerin ayrı ayrı ölçülerek beceriler hakkındaki görüşlerin alınmasıdır. Bu araştırma, öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerilerinin cinsiyet sınıf düzeyi ve mesleği seçme nedenleri gibi değişkenlerle incelenmesi; mesleğe yönelik tutumlarının incelenmesi açısından önem arz etmektedir. Çalışma nicel veriler ile nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem ile çalışılmıştır. Araştırmada nicel boyutta“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ile“Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel boyutta ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS programı ve nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Harran Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören 159 öğretmen adayı oluşturmuştur. Nitel veriler için ölçüt örnekleme yöntemiyle katılımcılar arasından seçilmiş 9 öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, 21. yüzyıl becerileri ölçeği alt boyutları ve toplamı ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutum puanlarının, katılımcıların öğrenim gördükleri üniversiteye göre karşılaştırması sonucunda 21. yüzyıl becerilerinin herhangi bir alt boyutunda ve her iki ölçeğin toplam puanlarında üniversiteler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Katılımcıların cinsiyete, sınıf düzeyine, sınıf öğretmeni olma nedenlerine göre 21.yüzyıl becerileri ölçeğinin toplam puanında katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Çalışmada, 21. yüzyıl becerileri alt boyutları arasında genel olarak bilgi ve teknoloji okuryazarlığı, eleştirel düşünme ve problem çözme, 21. yüzyıl becerileri toplam puanı ve öğretmenlik tutum ölçeğinde pozitif ve anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Nitel veriler ışığında elde edilen bulgular öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğini değerlendirirken 21. yüzyıl becerilerine sahip olmayı mesleğin ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the 21st-century skills of pre-service primary school teachers and their attitudes toward the teaching profession, as well as to measure these skills separately and gather opinions about them. This research is significant in terms of investigating teacher candidates' 21stcentury skills with respect to variables such as gender, grade level, and reasons for choosing the profession, and in examining their attitudes toward teaching. The study was conducted using a mixedmethods design that combined both quantitative and qualitative data. In the quantitative dimension, the“Multidimensional 21st Century Skills Scale”and the“Attitude Scale Toward the Teaching Profession”were used. In the qualitative dimension, a semi-structured interview form prepared by the researcher was employed. Quantitative data were analyzed using the SPSS program, while qualitative data were analyzed through content analysis.The study sample consisted of 159 pre-service teachers studying in the Department of Primary Education at Harran University, Bursa Uludağ University, and Gaziantep University during the 2024–2025 academic year. For the qualitative data, nine pre-service teachers were selected from among the participants using the criterion sampling method. The results revealed that there was no statistically significant difference between universities in the subdimensions and total scores of the 21st-century skills scale as well as in the total scores of attitudes toward the teaching profession. However, statistically significant differences were found in the total scores of the 21st-century skills scale according to gender, grade level, and reasons for becoming a primary school teacher. Furthermore, positive and significant correlations were identified between subdimensions of 21st-century skills—such as information and technology literacy, critical thinking, and problem solving—and the attitude scale toward the teaching profession. In light of the qualitative findings, it was revealed that pre-service teachers regard possessing 21st-century skills as an inseparable part of the teaching profession.