Hâris b. Ebû Üsâme ve hadisçiliği
Hâris b. Abu Usama and hadithism
  1. Tez No: 981362
  2. Yazar: EMRAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada hicrî III. yüzyılın önemli muhaddislerinden Hâris b. Ebû Üsâme'nin hayatı, ilmî şahsiyeti, hadisçiliği ve eserleri incelenmiş; özellikle onun en önemli eseri olan el-Müsned üzerinde durulmuştur. Hâris'in erken yaşta başladığı ilim tahsili, uzun ömrü, güvenilir bir râvî olarak kabul edilmesi ve âlî isnadlara sahip olması, hem kendisini hem de eserini hadis ilmi açısından değerli kılmaktadır. Çalışmada, el-Müsned'in güvenilirliği, rivayetlerine ulaşabildiğimiz eserler ve muhtevası ayrıntılı biçimde değerlendirilmiş; ayrıca eserin sonraki hadis çalışmaları üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Habîbürrahman el-A'zamî tarafından keşfedilip Mes'ud Ahmed A'zamî'nin gayretleriyle neşredilen el-Müsned'in, hadislerin güvenilirlik derecelerinin belirlenmesine, diğer hadis kaynaklarıyla mukayesesine ve esbâbü vürûdi'l-hadîs alanına önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca eserin Ahmed b. Hanbel'in el-Müsned'i ile karşılaştırılarak bir analizi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, scholarly personality, hadith methodology, and works of Harith b. Abu Usama, one of the prominent hadith scholars (muhaddithun) of the 3rd century AH, with a particular focus on his most significant work, al-Musnad. Harith's early dedication to the pursuit of knowledge, his long scholarly career, recognition as a trustworthy transmitter (thiqa), and possession of high-quality chains of transmission (ali isnad) make both his personality and his work highly valuable within the field of hadith studies. The study offers a detailed evaluation of al-Musnad, including its authenticity, accessible sources of transmission, and overall content, as well as its influence on subsequent hadith scholarship. Discovered by Habib al-Rahman A'zamī and published through the efforts of Masʿud Ahmad A'zami, this work has been found to make significant contributions to determining the reliability of hadiths, facilitating comparative analysis with other hadith compilations, and providing valuable insights into the field of asbab al-wurud al-hadith (circumstances of hadith transmission). Furthermore, a comparative analysis between al-Musnad and Ahmad b. Hanbal's al-Musnad has also been conducted within this study.