Terahertz spektroskopi yöntemi ile barutlardaki nem değişiminin belirlenmesi
Determination of moisture change in gunpowders by terahertz spectroscopy method
- Tez No: 981381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kbrn-P Savunma Ana Bilim Dalı
Özet
Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanlığında mevcut mühimmat ve barut envanterini, muharebeye hazır halde bulundurmak maksadıyla mühimmat muayene teknik talimnamesine göre teknik personel tarafından periyodik olarak muayene uygulanmaktadır. Ancak, barutların nemlenme durumunun ölçülebilmesi maksadıyla etkili, doğru veriler verebilecek, teknik ve bilimsel bir cihaz ya da yönteme ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Yapılan literatür araştırması neticesinde, terahertz (THz) ışınlarının suya ve neme karşı aşırı hassas olması nedeniyle, barut keselerinden geçerek barutların içerisindeki nemlenmenin tespit edilmesinde etkin bir şekilde kullanılabileceği değerlendirilmiştir. Bu sebeple, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan barutların muayene şeklini geliştirmek ve sisteme yeni bir muayene yöntemi kazandırmak maksadıyla, bu tez çalışmasında terahertz spektroskopi yöntemi kullanılarak barutların nem tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to keep the existing ammunition and gunpowder inventory ready for combat in the Turkish Armed Forces Land Forces Command, a periodical inspection is applied by technical personnel according to the ammunition inspection directive. However, it has been determined that there is a need for a technical and scientific device or method that can provide effective and accurate data in order to measure the moisture state of gunpowder. For this reason, in order to improve the inspection method of gunpowder in the inventory of the Turkish Armed Forces and to bring a new inspection method to the system, in this thesis, the moisture of the gunpowder was determined by using the terahertz spectroscopy method.