Güreş sporcularının algılanan liderlik biçimleri ile temel psikolojik ihtiyaçları arasındaki ilişki
The relationship between wrestling athletes' perceived leadership styles and their basic psychological needs
  1. Tez No: 981400
  2. Yazar: FURKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı güreş sporcularının algıladıkları liderlik biçimleri ile sporda psikolojik ihtiyaçlar durumu arasındaki ilişkiyi test etmektir. Ayrıca çalışmada yaş, spor yaşı ve aynı antrenörle çalışma süresinin sporcuların algıladıkları liderlik biçimleri ve sporda psikolojik ihtiyaçlar durumu arasındaki ilişkiyi test etmek de bu çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmada ilişkisel tarama metodu ile kullanılmıştır. Çalışmaya yaşları 17 ile 38 arasında değişen yaş ortalaması 24.03 olan ve spor yaşları 3 ile 25 arasında değişen spor yaşı ortalaması 12.67 olan 188 milli erkek güreşçi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara“Spor İçin Liderlik Ölçeği (SİLÖ)”ve“Sporda Psikolojik İhtiyaçlar Durumu Ölçeği (SPİDÖ)”uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 27 programı kullanılmış olup verilere betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t testi ve Pearson korelasyon analizi yöntemleri uygulanmıştır. Eğitim durumuna göre yapılan bağımsız gruplar için yapılan t testi sonuçlarına göre SİLÖ alt boyutlarından eğitim ve destekleyici liderlik (t=5.269; p<.01) ve açıklayıcı ve ödüllendirici liderlik (t=4.819; p<.01) alt boyutunda, SPİDÖ alt boyutları özerklik memnuniyeti (t=2.908; p<.01), yeterlik memnuniyeti (t=2.995; p<.01), ) ve aidiyet memnuniyeti (t=4.525; p<.01) ortalama puanlarında lise mezunu güreşçilerin ortalama puanlarının üniversite mezunu güreşçilerin ortalama puanlarından, SPİDÖ alt boyutlarından özerklik memnuniyetsizliği (t=-4.305; p<.01), yeterlik memnuniyetsizliği (t=-2.920; p<.01), ve aidiyet memnuniyetsizliği (t=-3.849; p<.01) alt boyut ortalama üniversite güreşçilerin ortalama puanlarının lise mezunu güreşçilerden anlamlı olarak yüksek olduğu bulunmuştur. Yaş ve spor yaşı ile SİLÖ ve SPİDÖ arasındaki ilişkiyi test etmek için yapılan Pearson Korelasyon Analizi sonucuna göre yaş (r= -.176) ve spor yaşı (r= -.148) ile eğitim ve destekleyici liderlik arasında negatif ve düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur (p<.01). Yapılan Pearson Momentler Korelasyon analizi sonuçları SİLÖ alt boyutları ile SPİDÖ alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Sonuç olarak güreşçilerin algıladıkları liderlik biçimleri ile sporda psikolojik ihtiyaçlar durumu arasında negatif bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to test the relationship between the perception of coach behavior leadership and the psychological needs in sports of wrestlers. In addition, another purpose of this study is to test the relationship between age, sports age and the duration of working with the same coach and the perception of coach behavior and the psychological needs in sports of wrestlers. Relational survey model was used in this study. 188 national male wrestlers, whose ages ranged from 17 to 38, with an average age of 24.03, and whose sports ages ranged from 3 to 25, with an average sports age of 12.67, participated in the study voluntarily. The participants were administered the“Leadership Scale for Sports (LSS)”and the "Psychological Needs Status Scale in Sports (PNSS-S)The SPSS 27 program was used for data analysis, and descriptive statistics, t test for independent groups and Pearson correlation analysis methods were applied to the data. According to the results of the t-test conducted for independent groups according to the educational status, it was found that the mean scores of high school graduate wrestlers were significantly higher than the mean scores of university graduate wrestlers in the sub-dimensions of LSS, instructor and supportive leadership (t=5.269; p<.01) and explanatory and rewarding leadership (t=4.819; p<.01), PNSS-S sub-dimensions of autonomy satisfaction (t=2.908; p<.01), competence satisfaction (t=2.995; p<.01), and relatedness satisfaction (t=4.525; p<.01). It was found that the mean scores of university wrestlers were significantly higher than the mean scores of high school graduate wrestlers in the sub-dimensions of autonomy frustration (t=-4.305; p<.01), competence frustration (t=-2.920; p<.01), and relatedness frustration (t=-3.849; p<.01). According to the Pearson Correlation Analysis conducted to test the relationship between age and sports age and LSS and PNSS-S, a negative and low-level significant relationship was found between age (r= -.176) and sports age (r= -.148) and instructor and supportive leadership (p<.01). The results of the Pearson Moment Correlation analysis showed that there were statistically significant relationships between the LSS sub-dimensions and the PNSS-S sub-dimensions.As a result, there is a negative relationship between the leadership styles perceived by wrestlers and the psychological needs status in sports.