Kadına yönelik şiddetle mücadelenin politikası ve uygulama araçları: Kadın sığınma evleri deneyimi
The policy and implementation tools for combating violence against women: The experience of women's shelters
- Tez No: 981402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, aile içi şiddete maruz kalmış kadınların deneyimlerini ve kurumsal koruma mekanizmalarıyla etkileşimlerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşımla yürütülen çalışmada Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep ve İstanbul'da yaşayan, kadın sığınma evine başvuran (SEK, n=18) ve başvurmayan (BK, n=10) olmak üzere toplam 28 kadınla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Veriler fenomenolojik analiz yöntemiyle on tema altında incelenmiştir. Araştırma bulguları, aile içi şiddetin fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddetin iç içe geçtiği karmaşık bir kontrol sistemi olarak işlediğini göstermiştir. Şiddet uygulayıcı erkeklerin farklı sosyo-ekonomik statülerde olmalarına rağmen benzer kontrol ve meşrulaştırma stratejileri kullandıkları belirlenmiştir. Katılımcı kadınların büyük bir kısmının sosyo-ekonomik yetersizlikler nedeniyle şiddet gördükleri eve yeniden döndükleri tespit edilmiştir. Kadınların pasif kurbanlar değil, hayatta kalma ve direniş stratejileri geliştiren aktif özneler oldukları ortaya çıkmıştır. Çocukların şiddet döngüsünde paradoksal bir konum işgal ettiği ve şiddetin kuşaklararası aktarım gösterdiği saptanmıştır. Kurumsal koruma mekanizmalarının yetersizlikleri nedeniyle kadınların ikincil mağduriyete maruz kaldığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, aile içi şiddetin yapısal eşitsizliklerle ilişkili olduğunu göstermiştir. Kurumsal koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi, çocuk odaklı müdahale programlarının geliştirilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefleyen politikaların uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the experiences of women exposed to domestic violence and their interactions with institutional protection mechanisms. In the study conducted with a phenomenological approach from qualitative research methods, in-depth interviews were conducted with a total of 28 women living in Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep and Istanbul, 18 of whom applied to women's shelters (SEK, n=18) and 10 of whom did not apply (BK, n=10). The data were analyzed under ten themes using the phenomenological analysis method. The research findings showed that domestic violence operates as a complex control system in which physical, psychological, economic and sexual violence are intertwined. It was determined that male perpetrators of violence use similar control and legitimization strategies despite being in different socio-economic statuses. It was found that a large part of the participating women returned to the homes where they experienced violence due to socio-economic inadequacies. It was revealed that women are not passive victims but active subjects who develop survival and resistance strategies. It was determined that children occupy a paradoxical position in the cycle of violence and that violence shows intergenerational transmission. It was determined that women were exposed to secondary victimization due to the inadequacies of institutional protection mechanisms. The research results showed that domestic violence is related to structural inequalities. Strengthening institutional protection mechanisms, developing child-focused intervention programs and implementing policies targeting gender equality were recommended.