2018 ve 2024 yıllarına ait sosyal bilgiler dersi öğretim programlarında mekânsal düşünmenin değişimi
  1. Tez No: 981404
  2. Yazar: SADULLAH NARİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2018 ve 2024 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programlarında yer alan beş temel Mekansal beceriyi, mekanı algılama, Mekansal düşünme, konum analizi, coğrafi sorgulama ve harita becerisi karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.Çalışma nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde tasarlanmış olup, veri toplama sürecinde resmi program metinleri ile ilgili uygulama örnekleri doküman analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Veriler önceden belirlenmiş temalara dayalı betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiş; kapsam Türkiye'de yayınlanmış akademik çalışmalar ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2018 ve 2024 tarihli öğretim programlarıyla sınırlandırılmıştır.Araştırma bulguları, iki program arasında hem süreklilik hem de yönelim açısından belirgin farklılıklar bulunduğunu ortaya koymaktadır.2018 programında,mekanı algılama ve harita okuryazarlığı becerileri öne çıkarılmış;kroki çizimi,saha gözlemleri ve yer-yön mesafe odaklı etkinlikler aracılığıyla yerel ve uygulamalı öğrenme süreçleri teşvik edilmiştir.Ölçme-değerlendirme sürecinde ise yazılı-sözlü yoklamalar ile performans görevlerinin birlikte kullanıldığı tespit edilmişitir. Buna karşın 2024 programı,Mekansal düşünmeyi disiplinlerarası bir bağlamda, daha sistematik ve ölçülebilir bir yapı içerisinde ele almakta;konum belirleme,Mekansal bağlantıları çözümleme ve insan-çevre etkileşimini dijital haritalar ile kanıta dayalı etkinlikler üzerinden desteklemektedir.Ayrıca süreç odaklı , çok araçlı ölçme-değerlendirme anlayışının benimsendiği görülmüştür.Çalışmada harita becerisinin Mekansal düşünmenin somutlaşmış uygulama boyutunu oluşturduğu ve bu iki becerinin bütüncül biçimde ele alınmasının, öğrencilerin analitik düşünme ve problem çözme kapasitelerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Alan yazında konum analizi becerisine ilişkin araştırmaların sınırlı sayıda olması, bu çalışmanın mekanı algılama ile konum analizini birlikte ele alarak hem kurumsal hem de uygulamalı düzeyde katkı sağlamasına olanak tanımaktadır.Sonuç olarak,2018 programının yerel-uygulamaya dayalı güçlü yönleri ile 2024 programının disiplinler arası, dijital ve süreç odaklı yaklaşımının bütünleştirilmesi;ölçme-değerlendirme sürecinde ise karma yöntemlerin tercih edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research comparatively examines five basic spatial skills, namely spatial perception, spatial thinking, location analysis, geographic inquiry, and map skills, included in the 2018 and 2024 Social Studies Curriculums of the Ministry of National Education. The study was designed within the framework of a qualitative research approach, and during the data collection process, application examples related to official curriculum texts were evaluated using document analysis. The data were analyzed using descriptive analysis technique based on pre-determined themes; the scope was limited to academic studies published in Turkey and the 2018 and 2024 curriculums of the Ministry of National Education. The research findings reveal significant differences between the two programs in terms of both continuity and orientation. In the 2018 curriculum, spatial perception and map literacy skills were emphasized, and local and applied learning processes were encouraged through sketch drawing, field observations, and location-direction-distance-focused activities. In the measurement-evaluation process, it was determined that written and oral examinations and performance tasks were used together. In contrast, the 2024 program addresses spatial thinking within an interdisciplinary context, within a more systematic and measurable framework, supporting location determination, spatial connection analysis, and human-environment interaction through evidence-based activities using digital maps. Furthermore, a process-oriented, multi-tool assessment and evaluation approach was observed. The study concluded that mapping skills constitute the embodied practical dimension of spatial thinking, and that addressing these two skills in a holistic manner improves students' analytical thinking and problem-solving capacities. The limited number of studies on spatial analysis skills in the literature allows this study to contribute to both institutional and applied levels by considering spatial perception and location analysis together. In conclusion, it is recommended that the strengths of the 2018 program, based on local practice, be integrated with the interdisciplinary, digital, and process-oriented approach of the 2024 program, and that mixed methods be preferred in the assessment and evaluation process.