İntihar veya cinayet ayrımı açısından yüksekten düşme durumlarında yere çarpma mesafelerinin güncel literatürde değerlendirilmesi
Evaluation of ground-impact distances in falls from height in the current literature for the distinction between suicide and homicide
  1. Tez No: 981413
  2. Yazar: MERVE NAZİK ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, yüksekten düşme kaynaklı ölümlerde ölüm şeklinin intihar mı yoksa cinayet mi olduğunun belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yere çarpma mesafelerinin analitik olarak incelenmesini amaçlamaktadır. Bu araştırmada, yüksekten düşme olaylarında intihar ve cinayet vakaları arasındaki farkların belirlenmesine yönelik olarak meta-analiz yöntemi tercih edilmiştir. Meta-analiz, daha önce yayımlanmış bilimsel çalışmalardan elde edilen nicel verilerin istatistiksel yöntemlerle birleştirilmesini ve anlamlı sonuçlara ulaşılmasını sağlayan sistematik bir analiz yöntemidir. Yüksekten düşmeler, adli bilimlerde sıklıkla karşılaşılan olgulardan biridir ve ölümün nasıl gerçekleştiği konusunda doğru bir ayrım yapılması, hem hukuki süreçlerin sağlıklı işlemesi hem de adaletin tecellisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, literatür taraması yoluyla ulaşılan uygun nitelikli çalışmalar meta-analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada; yaş, cinsiyet, düşme yüksekliği, düşme türü (intihar, kaza, cinayet) ve yatay mesafe gibi değişkenler üzerinden Cohen's d etki büyüklüğü, standart hata ve güven aralıkları gibi istatistiksel ölçütlerle analizler gerçekleştirilmiştir. Özellikle intihar ve cinayet vakaları arasındaki farklara odaklanan karşılaştırmalarda, belirli yaş grupları ve cinsiyetler arasında yere çarpma mesafeleri açısından anlamlı farklar tespit edilmiştir Sonuçlar, bazı durumlarda intihar vakalarının daha kısa mesafelerde sonlandığını, cinayet şüphesi taşıyan vakalarda ise farklı fiziksel dinamiklerin etkili olabileceğini göstermiştir. Tez çalışması yalnızca teorik bir çerçeve sunmakla kalmayıp, olay yeri incelemeleri, adli tıp uygulamaları ve kriminalistik değerlendirmeler açısından da uygulamaya dönük katkılar sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışma, yüksekten düşme vakalarının adli sınıflandırılmasında fiziki ve davranışsal faktörlerin de dikkate alınarak çok boyutlu bir bakış açısı geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute to determining whether deaths caused by falls from heights are suicides or homicides by analytically examining the distances of impact with the ground. In this study, the meta-analysis method was preferred to determine the differences between suicide and homicide cases in falls from heights. Meta-analysis is a systematic analysis method that combines quantitative data obtained from previously published scientific studies using statistical methods to arrive at meaningful results. Falls from heights are one of the most common cases encountered in forensic science, and making an accurate distinction regarding how death occurred is of great importance for both the proper functioning of legal processes and the administration of justice. In this context, studies of appropriate quality obtained through a literature review were evaluated using meta-analysis methods. In the study, analyses were performed using statistical measures such as Cohen's d effect size, standard error, and confidence intervals based on variables such as age, gender, fall height, fall type (suicide, accident, homicide), and horizontal distance. In particular, comparisons focusing on the differences between suicide and homicide cases revealed significant differences in ground impact distances across specific age groups and genders. The results indicate that, in some cases, suicide cases may occur at shorter distances, while different physical dynamics may be at play in cases suspected of homicide. The thesis aims not only to provide a theoretical framework but also to contribute to crime scene investigations, forensic medicine practices, and criminalistic evaluations. In this context, the study emphasizes the need to develop a multidimensional perspective that takes into account physical and behavioral factors in the forensic classification of falls from heights.