Akut apandisit tanısında skorlama sistemlerinin yeri
The role of scoring systems in the diagnosis of acute appendicitis
- Tez No: 981414
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF MELİH KARABEYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Akut apandisit en sık rastlanan acil cerrahi hastalıktır. Apendektomi bütün dünyada en çok yapılan acil ameliyattır. 1886'da Fitz tarafından tanımlandıktan sonra geçen yüzyılı aşkın sürede cerrahi hastalıklar içerisinde tanı problemi en çok olan hastalıkların başında gelmektedir. Tanıda genellikle anamnez, fizik muayene, laboratuar testleri ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Çoğu vakada ve özellikle hastalığın erken dönemlerinde klinik bulgu ve belirtileri sıklıkla yanıltıcı olabilmektedir. Negatifapendektomi oranı % 15-30 olarak bildirilmekte ve özellikle premenapozal kadınlarda bu oran %40'a kadar çıkabilmektedir. Perforasyon oranı ise % 20 olarak bildirilmektedir. Son yıllarda apandisit tanısını desteklemek veya tanıdan uzaklaşmak için geliştirilmiş bazı skorlama sistemleri bulunmaktadır. Bu çalışmada amaçlananAlvarado, Ohmann ve Eskelinen tarafından tanımlanan skorlama sistemlerinin akut apandisit tanısındakiyerini ve negatif apendektomi oranlarını düşürmedeki etkinliklerinin saptanmasıdır. Bu çalışmadaMayıs-2011 ve Temmuz-2011 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Polikliniğine karın ağrısı şikayeti ile başvuran ve yapılan fizik muayene, laboratuar ve görüntüleme metotlarıile akut apandisit ön tanısı ile Acil Cerrahi Kliniğine yatırılıp opere edilen yaşları 17 – 72 (ortalama yaş 29.33 ±11.00) arasında olan74'ü erkek 46'sı kadın 120 hasta rektospektif olarak değerlendirildi. Apandisit (+) grubundaki olguların Alvarado (p=0.008) ve Ohmann (p=0.047) skor ortalamaları, apandisit (-) grubundaki olguların skor ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. İki grubun Eskelinen skor ortalamaları arasında fark bulunmadı (p=0.121). Çalışmamıza dahil edilen tüm katılımcılarda üç skorlama sisteminin Eğri Altındaki Alanları (EAA)parametrik olmayan yöntemle değerlendirildi. Ohmann ve Eskelinen skorları için elde edilen EAA'lar sırasıyla, 0.617 (% 95 Güven aralığı 0.497- 73 0.737; Standart hata=0.061, p=0.055) ve 0.586 (% 95 Güven aralığı 0.458- 0.713, Standart hata=0.065, p=0.162) idi ve bu iki eğrinin EAA'sı, EAA=0.5'e göre anlamlı farklılık göstermedi. Alvarado skorları için elde edilen EAA 0.658 (% 95 Güven aralığı 0.541-0.775; Standart hata=0.060, p=0.010) idi ve EAA=0.5 değerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti. Çalışmamız göstermiştir ki akut apandisit tanısında şüpheye düşüldüğünde uygun skorlama sistemleri ile gelişmiş laboratuar tetkikleri ve ileri görüntüleme yöntemlerinin birlikte kullanımı tanıya ulaşmada kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Acute appendicitis is one of the most common causes of abdominal surgical emergencies and appendectomy is the most frequently performed operation in all over the world.Since it was first described by Fitz at 1886 over a century period, diagnosis problems of acute appendicitis is more common than other surgical diseases. History taking, physical examination, laboratory testing and imaging studies are helpful in the diagnosis. In most cases especially in the early phases of the disease clinic signs and symptoms may be misleading. The negative appendectomy rate is%15-30 and this increased in pre-menopausal women up to % 40. Appendiceal rupturerate is known %20. In recent years some scoring systems debcribed to support the diagnosis of acute appendicitis. The aim of this study is search therole of scoring systems described by Alvarado, Ohmann and Eskelinen in the diagnosis of acute appendicitis and decreasing the negative appendectomy rates. In this study 120 patients (74 male,46 female, mean age 29.33 ±11.00 range to 17-72) who were admitted to Ankara Numune Education and Reseach Hospital Emergency Service with abdominl pain, after physical examination, laboratory testing and imaging studies operated with the diagnosis of acute appendicitis in the Emergency Surgery Clinic retrospectively evaluated. Mean scores of Alvarado (p=0,008) and Ohmann (p=0,047) in appendicitis (+) group found significantly higher than appendicitis (-) group. There was no significant difference between the mean Eskelinen scores of two groups. According to the evaluation of Alvarado,Ohmann and Eskelinen scores area under curve (AUC) by non-parametric methods between the total patient population for Ohmann and Eskelinen scoresAUC were found 0.617 (% 95 safe margin 0.497-0.737; standart deviation=0.061, p=0.055)and 0.586 (% 95 safe margin 0.458-0.713, standart deviation=0.065, p=0.162) not significantly 75 different from AUC=0,5,for Alvarado scores AUC were 0.658 (% 95 safe margin 0.541-0.775; standart deviation =0.060, p=0.010) significantly higher from AUC=0,5. According the results of our study usingthe appropriate scoring systems with the laboratory testing and imaging studies are helpful in the diagnosis of acute appendicitis.