Z kuşağının sürdürülebilirlik temalı afişlere tepkilerinin nöropazarlama perspektifinden incelenmesi: Duygusal ve mantıksal mesajların karşılaştırılması
An examination of generation Z's responses to sustainability-themed advertisements from a neuromarketing perspective: A comparison of emotional and rational messages
  1. Tez No: 981421
  2. Yazar: RECEP EMİRHAN ATLIAKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ VAROL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Reklamcılık, Psychology, Sociology, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Z kuşağının sürdürülebilirlik temalı afişlere verdiği örtük tepkiler incelenmiştir. Araştırmanın amacı, duygusal ve mantıksal mesajların farklı çevresel duyarlılık düzeylerinde görsel dikkat ve duygusal uyarılma üzerindeki etkilerini birlikte değerlendirmektir. 16–24 yaş aralığında 30 katılımcıya, ikisi duygusal ikisi mantıksal olmak üzere toplam dört afiş gösterilmiştir; her mesaj türünde sürdürülebilirliği destekleyen ve desteklemeyen birer afiş yer almıştır. Veri toplamada göz izleme (göz sabitlemeleri) ve elektrodermal aktivite (zirve sayısı) ölçümleri, ayrıca çevresel duyarlılık anketi kullanılmıştır. Bulgular istatistiksel anlamlılık eşiği aşılmamakla birlikte yönsel bir örüntüye işaret etmiştir. Yüksek çevresel duyarlılık grubunda, sürdürülebilirliği destekleyen mantıksal içerik fizyolojik uyarılmayı görece artırmış, görsel inceleme süresi nispeten daha kısa seyretmiştir. Düşük çevresel duyarlılık grubunda ise duygusal içerik, göreli olarak daha yüksek uyarılma ve daha kısa görsel dikkat ile ilişkilendirilmiştir. Çevresel duyarlılık puanları ile örtük ölçütler arasında kararlı ve güçlü ilişkiler saptanmamıştır. Sonuç olarak duygusal mesajların düşük duyarlılıkta erken dikkat ve uyarılmayı tetiklediği; kanıt ve argüman vurgulu mantıksal içeriklerin ise yüksek duyarlılıkta görece daha fazla fizyolojik karşılık doğurabildiği yönünde ipuçları elde edilmiştir. Bulgular, mesaj türü ile duyarlılık düzeyinin birlikte ele alınmasının önemine işaret etmektedir; farklı örneklemler ve zenginleştirilmiş tasarımlarla yapılacak yinelemeler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined Generation Z's implicit responses to sustainability-themed posters. The aim was to jointly assess how emotional versus logical messages influence visual attention and emotional arousal across different levels of environmental sensitivity. Thirty participants aged 16–24 viewed four posters (two emotional, two logical); within each message type, one poster supported sustainability and one did not. Data were collected via eye tracking (fixations) and electrodermal activity (peak count), alongside an environmental sensitivity questionnaire. Findings did not reach statistical significance but suggested directional patterns. Among participants with higher environmental sensitivity, sustainability-supporting logical content was associated with relatively increased physiological arousal and comparatively shorter visual inspection. Among those with lower sensitivity, emotional content tended to elicit relatively higher arousal along with shorter visual dwell time. No stable, strong associations were observed between environmental sensitivity scores and the implicit measures. In sum, emotional messages appeared to trigger early attention and arousal among lower-sensitivity participants, whereas evidence-oriented logical content elicited relatively greater physiological response among higher-sensitivity participants. These results underscore the importance of considering the interaction between message type and audience sensitivity. Replication with larger, more diverse samples and enriched designs is recommended.