ESG sürdürülebilirlik endeksinde yer alan Türk işletmelerinin sürdürülebilirlik raporlarının analizi: Z kuşağının ESG algısı ve satın alma niyetine etkisi
Analysis of the sustainability reports of the Turkish companies included in the ESG sustainability index: ESG perception of generation Z its impact on purchase intention
- Tez No: 805567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN FUAT BAYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son zamanlarda, geleneksel kurumsal raporlamanın paydaşların gereksinimlerini karşılamak için yeterli olamayacağı konusunda endişelerin temel nedeni ESG (Environmental, Social, Governance) konusundaki gelişmeler, tüketici istekleri ve düzenleyici kurumların isteklerinin artmasıdır. Yaşanılan endişelere cevap olarak birçok işletme geleneksel raporlama ile finansal olmayan bilgilerini de raporlamaya başlayarak var olan bilgilerini iyileştirme çalışmalarına başlamıştır. Bu raporlamaların içerisinde yer alan ESG global bir kavramdır. İşletmelerin sürdürülebilirliklerini nicel olarak ölçerek işletmelerin davranış biçimlerini değerlendirilmesi ve gelecek kuşaklara bırakılacak dünyanın daha iyi bir yer olmasının sağlanması için hazırlanmış olan bir raporlamadır. Raporlama içerisinde yer alan her işletmenin çevresel, sosyal ve yönetişim temaları etrafında şekillenen bir ESG skoru bulunmaktadır. Araştırmanın ilk kısmında işletmelerin sürdürülebilirlik teması adı altında 2019, 2020, 2021 sürdürülebilirlik raporları ve web sitelerini içeriklerini incelenmektedir. Data Grid-Export tarafından 2021 yılında yayınlanan ESG skoruna göre sıralanan ilk 50 içerisinde yer alan Türk işletmeleri örneklem olarak seçilmiştir. İçerik analizinde, işletmelerin sürdürülebilirlik konularıyla ilgili on iki anahtar kavram çerçevesinde yıllar bazında ESG genel kod haritaları oluşturulmuştur ve işletmelerin sürdürülebilirlik kavramına genel yaklaşımı ortaya konmuştur. İkinci kısmında Z kuşağı tüketicilerin ESG algılarının satın alma tutumları üzerindeki etkilerini ölçmek için Hee-Kyung Koh, Regina Burnasheva ve Yong Gu Suh tarafından geliştirilen 33 sorudan oluşan İngilizce olarak hazırlanan ölçeğin Türkçe uyarlaması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda orijinal ölçek içerisinde yer alan maddelerin, geçerlik ve güvenirlik çalışması sonucu 8 alt boyut ve 33 maddeden oluşan geçerlilik, güvenirlilik ve dilsel eşdeğerliği sahip“ESG Ölçeğinin Türkçe Uyarlaması”oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, concerns have been raised that traditional corporate reporting may not be sufficient to meet the needs of stakeholders due to developments in Environmental, Social, and Governance (ESG) areas, customer demands, and increasing regulatory requirements. In response to these concerns, many businesses have started to report their non-financial information alongside their traditional financial reporting, in an effort to improve their existing information. ESG reporting is a global concept that enables businesses to measure their sustainability quantitatively, to evaluate their behavior, and to provide a report that contributes to making the world a better place for future generations. Each business has an ESG score that is shaped around environmental, social, and governance themes. In the first part of the study, sustainability reports and website contents of businesses for the years 2019, 2020, and 2021 were examined under the sustainability theme. The top 50 Turkish businesses ranked according to the ESG score published by Data Grid-Export in 2021 were selected as the sample. Content analysis was performed, and ESG general code maps were created for each year based on twelve key concepts related to sustainability, revealing the general approach of businesses to sustainability. In the second part, scale in English consisting of 33 questions developed by Hee-Kyung Koh, Regina Burnasheva, and Yong Gu Suh was adapted into Turkish to measure the impact of Generation Z consumers' ESG perceptions on their purchasing behavior. Through analysis, the“ESG Scale Turkish Adaptation”was developed, consisting of eight sub-dimensions and 33 items with validity, reliability, and linguistic equivalence.