Yetişkin bireylerde sosyal ve duygusal yalnızlık ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkiler
Relationships between social and emotional loneliness and psychological resilience in adults
  1. Tez No: 981437
  2. Yazar: HURİ İSTİKLAL ÜLKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde psikolojik dayanıklılık ile sosyal ve duygusal yalnızlık arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmada, bireylerin yalnızlık düzeyleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki bağlantılar ele alınmış, ayrıca yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve aylık gelir gibi demografik değişkenlerin bu ilişkiler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüş olup, 18 yaş üstü 396 kadın ve 44 erkek olmak üzere toplam 440 katılımcı ile çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, yaş ile psikolojik dayanıklılığın 'kendini adama' boyutu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yetişkinlerde psikolojik dayanıklılık ile sosyal yalnızlık, aile yalnızlığı, romantik yalnızlık, toplam duygusal yalnızlık ve yalnızlık toplam puanı arasında negatif ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca, psikolojik dayanıklılığın 'kontrol' boyutu ile sosyal yalnızlık, aile yalnızlığı, romantik yalnızlık, toplam duygusal yalnızlık ve yalnızlık toplamı arasında da negatif ve anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Bu bulgular literatürdeki araştırmalarla da desteklenmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma yalnızlıkla baş etme stratejilerinin geliştirilmesi, psikolojik dayanıklılığı artırmaya yönelik müdahale programlarının hazırlanması ve toplum ruh sağlığına katkı sağlanması açısından önemli pratik sonuçlar sunmaktadır. Sosyal ve duygusal yalnızlık ilişkisini inceleyen ilk araştırmalardan biri olması bakımından, ileride yapılacak çalışmalara da yol gösterici nitelikte olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships between psychological resilience and social and emotional loneliness in adults. The study examined the links between individuals loneliness and psychological resilience, and also assessed the effects of demographic variables such as age, gender, education level, and monthly income on these relationships. The study employed a correlational screening model and was conducted online with a total of 440 participants (396 females and 44 males aged 18 and over). Data collection tools included a personal information form, the Social and Emotional Loneliness Scale, and the Psychological Resilience Scale. Data were analyzed using Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis. According to the findings, a positive and significant relationship was found between age and the“commitment”dimension of psychological resilience. Negative and significant relationships were found between psychological resilience in adults and social loneliness, family loneliness, romantic loneliness, total emotional loneliness, and the total loneliness score. Additionally, negative and significant correlations were identified between the“control”dimension of psychological resilience and social loneliness, family loneliness, romantic loneliness, total emotional loneliness, and total loneliness. These findings are supported by research in the literature. In conclusion, this study offers important practical implications for developing coping strategies for loneliness, developing intervention programs to increase psychological resilience, and contributing to public mental health. As one of the first studies to examine the relationship between social and emotional loneliness, it is believed to be a guide for future studies.