Sağlık çalışanlarında sağlıklı yaşam tarzının çalışma performansı üzerindeki etkileri
Effects of healthy lifestyle on job performance in healthcare workers
  1. Tez No: 981446
  2. Yazar: MUHAMMED CEMAL HALİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile iş performansları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda, yaş, cinsiyet ve medeni durum gibi değişkenlerin bu ilişkinin farklı boyutlarında nasıl etkili olabildiği araştırılmıştır. Çalışma, nicel araştırma deseni çerçevesinde geliştirilmiş, veri toplama aracı olarak Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) ve iş performansı ölçeğini içeren bir anket formu kullanılmıştır. Şubat 2025 ile Mart 2025 tarihleri arasında, söz konusu hastanede çalışan toplam 300 sağlık personelinden elde edilen veriler SPSS 27.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Öncelikle, tanımlayıcı istatistikler, katılımcıların orta-üst düzeyde sağlıklı yaşam tarzı davranışları sergilediğini göstermiştir. Tek örneklem t-testi sonuçları, SYBDÖ toplam puanının ölçek ortalamasının üzerinde ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık yaratacak düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Korelasyon analizi, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile iş performansı arasındaki ilişkinin pozitif yönde ve anlamlı olduğunu göstermiş; regresyon analizi bulguları ise sağlıklı yaşam davranışlarının iş performansını anlamlı şekilde yordadığını ortaya koymuştur. Özellikle sağlık sorumluluğu, fiziksel aktivite ve kişiler arası ilişkiler alt boyutlarının performans üzerinde daha belirleyici olduğu saptanmıştır. Cinsiyete göre yapılan karşılaştırmalarda kadınların sağlıklı yaşam davranışları ortalamalarının erkeklerden yüksek olduğu; yaş grupları arasında ise 20-29 yaş aralığının 40-49 ve 50+ yaş gruplarına göre daha yüksek SYBDÖ puanlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Medeni durum açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Elde edilen sonuçlar, literatürdeki benzer araştırmalarla büyük ölçüde örtüşmekte ve sağlık çalışanlarının mesleki rolleri ve bilgi düzeyleri nedeniyle sağlıklı yaşam tarzlarını rutin hâle getirebildiklerini göstermektedir. Sağlıklı yaşam davranışlarının, iş performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ve bu etkinin kurumların hizmet kalitesine yansıyacağı düşünülmektedir. Araştırmanın bulguları, hastane yöneticileri, politika yapıcılar ve sağlık çalışanları için çeşitli öneriler geliştirilmesine olanak tanımıştır. Özellikle kurum içi destekleyici programların artırılması, fiziksel ve psikolojik esenliği teşvik eden uygulamaların yaygınlaştırılması ve gelecek araştırmalarda daha geniş ve karşılaştırmalı örneklemlerin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between healthy lifestyle behaviors and job performance of healthcare professionals working at the Dr. Siyami Ersek Chest, Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital in the Üsküdar district of Istanbul. At the same time, it was investigated how variables such as age, gender and marital status can affect different dimensions of this relationship. The study was designed within the framework of a quantitative research design, and a questionnaire form including the Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS) and the job performance scale was used as data collection tools. The data obtained from a total of 300 healthcare professionals working in the hospital between February 2025 and March 2025 were analyzed with the help of the SPSS 27.0 program. First of all, descriptive statistics showed that the participants exhibited healthy lifestyle behaviors at a medium-high level. The single sample t-test results revealed that the total score of the HLBS was above the scale average and at a level that would create a statistically significant difference. Correlation analysis showed that the relationship between healthy lifestyle behaviors and job performance was positive and significant; The regression analysis findings revealed that healthy lifestyle behaviors significantly predict job performance. In particular, it was determined that the sub-dimensions of health responsibility, physical activity and interpersonal relationships were more decisive on performance. In the comparisons made according to gender, it was determined that women had higher healthy lifestyle behavior averages than men; among the age groups, the 20-29 age group had higher HLBS scores than the 40-49 and 50+ age groups. No significant difference was found in terms of marital status. The results obtained largely overlap with similar studies in the literature and show that healthcare professionals can make healthy lifestyles a routine due to their professional roles and knowledge levels. It is thought that healthy lifestyle behaviors have a positive effect on job performance and that this effect will be reflected in the service quality of institutions. The findings of the study have enabled the development of various suggestions for hospital managers, policy makers and healthcare professionals. In particular, it is recommended to increase in-house supportive programs, to disseminate practices that promote physical and psychological well-being and to examine larger and comparative samples in future studies.