Yöresel mutfağın turist motivasyonuna etkisi: Gaziantep örneği
The impact of local cuisine on tourist motivation: The case of Gaziantep
- Tez No: 981463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DİLİSTAN SHIPMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile Gaziantep yöresel mutfağının turist motivasyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tezin temel amacı, gastronomi ve turizm kavramları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve şehri ziyaret eden turistlerin motivasyonunda yöresel mutfağın etkisini belirlemektir. Çalışmanın birinci bölümünde gastronomi, turizm ve yöresel mutfak kavramlarına teorik olarak yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Gaziantep'in tarihi, coğrafi, ekonomik yapısı ile birlikte mutfak kültürü, coğrafi işaretli ürünleri ve yöresel yemek çeşitleri detaylı biçimde ele alınmıştır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış ve veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Anket, Gaziantep'i ziyaret eden yerli turistlerin gastronomi temelli motivasyonlarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Katılımcılara yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu, şehri ziyaret sıklığı ve amacı gibi demografik sorular yöneltilmiş, ardından yöresel mutfağın seyahat kararlarına etkisini ölçmeye yönelik beşli Likert ölçekli ifadeler kullanılmıştır. Toplam 201 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, yöresel mutfağın turistlerin seyahat kararlarında önemli bir motivasyon unsuru olduğunu ve Gaziantep'in güçlü bir gastronomi destinasyonu olarak öne çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of Gaziantep's local cuisine on tourist motivation. The main aim of the thesis is to reveal the relationship between the concepts of gastronomy and tourism, and to determine the influence of local cuisine on the motivations of tourists visiting the city. In the first part of the study, theoretical information is provided on the concepts of gastronomy, tourism, and local cuisine. In the second part, Gaziantep's historical, geographical, and economic structure is discussed, along with its culinary culture, geographically indicated products, and various traditional dishes. The research adopts a quantitative method, and data were collected through a survey. The survey aimed to measure the gastronomy-based motivations of domestic tourists visiting Gaziantep. Demographic questions such as age, gender, educational status, employment status, frequency of visits, and purpose of visit were asked, followed by five-point Likert scale statements to assess the impact of local cuisine on travel decisions. Data obtained from 201 participants were analyzed using the SPSS software. The findings indicate that local cuisine is a significant motivational factor in tourists' travel decisions and that Gaziantep stands out as a strong gastronomic destination.