Uzaktan çalışmanın iş tatmini üzerindeki etkisinde teknostresin aracı rolü: Bankacılık sektörü üzerine bir alan araştırması
The mediating role of technostress in the effect of remote work on job satisfaction: A field research on the banking sector
- Tez No: 981464
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
Özet
2020 yılından itibaren pandeminin yarattığı koşullar nedeniyle dünya çapında, uzaktan çalışma biçimine geçiş hızlanmıştır. Uzaktan çalışmaya geçiş, bilgi ve iletişim teknolojilerinin de her zamankinden daha sık kullanılmasına neden olmuştur. Bu nedenle yeni norm haline gelen ve örgütsel tutum ve davranışlar üzerinde çok boyutlu etkiler yaratan uzaktan çalışma ile dijital teknolojilerin çalışma hayatına yoğun entegrasyonu sonucu hissedilen teknostresin çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinin anlaşılması önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, uzaktan çalışmanın iş tatmini üzerindeki etkisi incelemek ve teknostresin aracılık rolünü değerlendirmektir. Çalışma, bankacılık sektöründe çalışanlar üzerinde yapılan saha çalışması ile desteklenmiştir. Bu araştırmada yöntem olarak, tarama modeli tercih edilmiş ve veriler anket tekniği ile toplanmıştır. 701 kişinin katılım sağladığı çalışmada, yapısal eşitlik modeli (YEM) kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, uzaktan çalışmanın iş tatmini üzerinde pozitif ve anlamlı bir etki yarattığını; teknostresin ise anlamlı aracı değişken olduğunu göstermiştir. Çalışma, uzaktan çalışmanın iş tatmini üzerindeki etkisinde teknostresin aracı rolünü ortaya koyarak uzaktan çalışma araştırmalarına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bulgular çerçevesinde uzaktan çalışanların memnuniyetini artırmak adına uygulamaya yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since 2020, the conditions created by the pandemic have accelerated the transition to remote work worldwide. The shift to remote work has also led to the increased use of information and communication technologies. Therefore, it is important to understand the impact of remote work, which has become the new norm and generates multidimensional effects on organizational attitudes and behaviors, and of technostress, which arises from the intensive integration of digital technologies into working life, on employees' job satisfaction. The aim of this study is to examine the effect of remote work on job satisfaction and to evaluate the mediating role of technostress. The study is supported by fieldwork conducted on employees in the banking sector. In this study, the survey model was chosen as the method, and data were collected using the questionnaire technique. Analyses were performed using the structural equation model (SEM) in the study, which involved 701 participants. The results showed that remote work had a positive and significant effect on job satisfaction, while technostress was a significant mediating variable. By revealing the mediating role of technostress in the effect of remote work on job satisfaction, the study contributes to remote work research. It also provides recommendations for implementation to increase the satisfaction of remote workers based on the findings.