İki yıllık eğitim enstitüleri (1974-1982)
Two-year education institutes (1974-1982)
  1. Tez No: 981498
  2. Yazar: GÜLİZAR BARUTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nden miras kalan ilkokula öğretmen yetiştirme işi, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren hız kazanmış, 1973 yılına gelindiğinde yeni bir dönüm noktasına gelmiştir.“İki Yıllık Eğitim Enstitüleri (1974-1982)”adlı bu çalışmada iki yıllık Eğitim Enstitülerinin tarihçesi, eğitim-öğretim faaliyetleri incelenerek, 1974-1982 yılları arasında, ilk kez ilkokul öğretmeni olacakların yükseköğretim seviyesinde eğitim görmesinin, öğretmen yetiştirmeye katkılarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de 1974-1982 yılları arasında sınıf öğretmeni yetiştiren iki yıllık Eğitim Enstitülerini kapsamaktadır. Bu araştırmada, iki yıllık Eğitim Enstitülerinin, yapısını, eğitim uygulamalarını yansıtan dokümanları incelemek için tarihsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Millî Eğitim Temel Kanunu 43. Maddesi gereğince 1974-1975 öğretim yılında ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere“iki yıllık Eğitim Enstitüleri”açılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak açılan bu enstitüler 1982 yılında“eğitim yüksekokulu”adı ile Yükseköğretim Kurulu'na bağlanmıştır. Türkiye'de yaşanan anarşik olaylar ve kısa dönemli hükûmetlerin öğretmen yetiştirme ile ilgili kararları bu enstitüler için planlanan hedeflerin gerçekleştirilmesini zorlaştırmıştır. Bu dönemde ilkokul öğretmeni ilk kez yükseköğrenim seviyesinde eğitim alarak yetiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need to train primary school teachers, inherited from the Ottoman Empire, gained momentum from the early years of the Republic and reached a new turning point in 1973. In this study titled“Two-Year Education Institutes (1974-1982)”, the history and educational activities of two-year education institutes were examined and it was aimed to reveal the contributions of the higher education level education of the first-time primary school teachers to teacher training between 1974-1982. The study covers two-year educational institutes that trained classroom teachers in Turkey between 1974 and 1982. İn this research, historical research method was used to examine the documents reflecting the structure and educational practices of two-year educational institutes. In accordance with Article 43 of the National Education Fundamental Law,“two-year education institutes”were opened in the 1974-1975 academic year to train primary school teachers. These institutes, which were opened under the Ministry of National Education, were connected to the Council of Higher Education under the name of“education college”in 1982. The anarchic events in Turkey and the short-term decisions of governments regarding teacher training made it difficult to achieve the goals planned for these institutes. During this period, primary school teachers were trained for the first time by receiving higher education level education.