Çukurova Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde bulunan yazma eserlerin kitap sanatları açısından incelenmesi
An examination of the manuscripts in the Central Library of Cukurova University in terms of book arts
  1. Tez No: 981502
  2. Yazar: ŞAHİKA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BOZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Din, Art History, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Çukurova Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nde muhafaza edilen 70 yazma eseri kitap sanatları bağlamında incelemektedir. Çalışmada, söz konusu eserlerin cilt, hat, tezhip, ebru, minyatür ve katı' gibi unsurları sistematik olarak değerlendirilmiş; her bir örneğin malzeme, teknik ve üslup özellikleri ayrıntılı biçimde tespit edilmiştir. Araştırma, betimleyici ve çözümleyici yöntemlerle yürütülmüş; yazmalar yerinde incelenerek katalog fişleri ve arşiv kayıtlarıyla karşılaştırılmıştır. Bulgular, Osmanlı-Türk kitap sanatlarının taşra sahasındaki yansımalarını ortaya koymakta; özellikle deri ve mukavva ciltlerin çeşitliliği, şemse, salbek, köşebent ve zencirek gibi süsleme öğelerinin dağılımı ile hat türleri ve tezhip uygulamalarındaki farklılıklar dikkat çekmektedir. Elde edilen veriler, koleksiyonun yalnızca estetik ve tarihî değerini değil, aynı zamanda korunma sorunlarını da ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, hem sanat tarihi ve kültürel miras literatürüne katkı sağlamakta hem de yazma eserlerin belgelenmesi, restorasyonu ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines seventy manuscripts preserved in the Central Library of Cukurova University within the framework of book arts. The study systematically evaluates the elements of binding, calligraphy, illumination, marbling, miniature, and katı', identifying in detail the material, technical, and stylistic characteristics of each example. Conducted through descriptive and analytical methods, the research is based on on-site examinations of the manuscripts and cross-checked with catalogue records and archival data. The findings reveal the reflections of Ottoman-Turkish book arts in the provincial context, highlighting the variety of leather and cardboard bindings, the distribution of decorative components such as şemse, salbek, köşebent, and zencirek, as well as the diversity of calligraphic styles and illumination practices. The collected data demonstrate not only the aesthetic and historical significance of the collection but also the challenges concerning its preservation. In this respect, the study contributes to the literature of art history and cultural heritage while also aiming to raise awareness regarding the documentation, restoration, and transmission of manuscripts to future generations.