Tıbbi illüstrasyonda güncel teknolojilerin kullanılması ve bir uygulama önerisi
Using current technology in medical illustration and application proposal
  1. Tez No: 828688
  2. Yazar: CANER KAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BULDUK TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Şüphe yok ki anlamlandırmada en etkili aracımız görmedir. İnsanlık uzun zamanlar boyunca kendini ifade etme, bilgilendirme ve belgeleme gibi çeşitli nedenlerden dolayı çizim yapmak aracılığı ile görmenin gücünü aktif olarak kullanmıştır. Nitekim mağara duvarlarına yapılan çizimlerden bunu anlamak mümkündür. Sanatın ilk örnekleri olarak kabul edilen bazı mağara çizimleri, ilerleyen zamanla birlikte, mağara duvarlarından kâğıtlara ve dijital ortamlara geçmiştir. İnsanlığın gün geçtikçe artan bilgi birikimi sayesinde ise çeşitlenerek farklı uzmanlık alanları ve bunların alt alanlarını yaratmıştır. Bu uzmanlık alanlarından biri olan tıbbi illüstrasyonun geçmişi M.Ö 1600 yıllarına kadar uzansa bile, profesyonel anlamda kabul edilen tıbbi illüstrasyon örnekleri, matbaanın icadı sonucunda ortaya çıkmıştır. 20. yüzyılın ortalarında ve 21. yüzyılın başlarında hayatımıza giren bilgisayar ve internet teknolojileri dijitalleşme dediğimiz süreci başlatarak bilgi arayışımızı, bunlara ürettiğimiz çözümleri ve davranışlarımızı değişikliğe uğratmıştır. Dijitalleşme denilen bu yeni dönemde VR, AR, XR, gibi sayısal ortamların tıp alanında giderek artan kullanımı, 3 boyutlu grafiklere ve dijital materyallere olan ilgi tıbbi illüstrasyonda da geleneksel yöntemlerin terk edilmeye başlandığı bir dönemin önünü açmıştır. 3 boyutlu grafikler oluşturmaya olanak sağlayan dijital görüntüleme yöntemleri, yapay zeka ve fotogrametri gibi teknolojilerin tıbbi illüstrasyon yapımında kullanılabilirliğinin araştırılması için bu tezde dijital görüntüleme yöntemleri, yapay zeka ve fotogrametri kullanılarak örnekler yaratılacak bunlardan biri ya da birkaçı kullanılarak 3 boyutlu dijital illüstrasyon yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that our most effective tool in making sense is seeing. For a long time, humanity has actively used the power of seeing through drawing for various reasons such as self-expression, information, and documentation. As a matter of fact, it is possible to understand this from the drawings made on the cave walls. Some cave drawings, which are the first examples of art, have moved from cave walls to paper and digital media with the advancing time. Thanks to the ever-increasing knowledge of humanity, it has diversified and created different fields of expertise and their sub-fields. Even though the history of medical illustration, which is one of these specialties, dates to 1600 BC, medical illustration examples that are considered professionally emerged because of the invention of the printing press. Computer and internet technologies, which entered our lives in the middle of the 20th century and at the beginning of the 21st century, started the process we call digitalization and changed our search for information, the solutions we produced for them, and our behaviors. In this new era called digitalization, the increasing use of digital media such as VR, AR, XR, in the field of medicine, and the interest in 3D graphics and digital materials have paved the way for a period in which traditional methods have begun to be abandoned in medical illustration. In this thesis, digital imaging methods, artificial intelligence and photogrammetry will be used to investigate the usability of technologies such as digital imaging methods, artificial intelligence, and photogrammetry, which allow creating 3D graphics.