Ters yüz öğrenme ortamında öğrencilerin akademik başarıları ve e-öğrenmeye yönelik memnuniyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between students' academic achievement skills and satisfaction with e-learning in a flipped learning environment
- Tez No: 981504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ters yüz öğrenme modelinin lise öğrencileri üzerindeki etkilerini akademik başarı ve e-öğrenmeye yönelik memnuniyet bağlamında incelemektedir. Araştırmada, öğrencilerin ders öncesinde dijital içeriklerle hazırlanmalarının ve sınıf içi etkinliklere aktif katılımlarının söz konusu değişkenler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, karma yöntem yaklaşımlarından açıklayıcı sıralı karma desen benimsenmiştir. Bu desen, önce nicel verilerin toplanıp analiz edilmesini, ardından bu bulguları açıklamak ve desteklemek amacıyla nitel verilerin elde edilmesini içermektedir. Öğrencilerin kimya dersinin“Kimya ve Enerji”ünitesine ilişkin akademik başarıları bağımlı örneklem t-testi ile incelenmiştir. Akademik başarı ile e-öğrenmeye yönelik memnuniyet arasındaki ilişki Pearson korelasyon analiziyle değerlendirilmiş; ayrıca bu değişkenlerin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. Nicel bulguların daha derinlemesine anlaşılması için öğrencilere yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve bu yolla nitel veriler toplanmıştır. Böylece öğrencilerin yalnızca test sonuçları değil, süreçle ilgili duygu ve deneyimleri de değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, ön test ve son test akademik başarı ölçümlerinden elde edilen verilerin analizine göre, ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarını anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Ancak öğrencilerin e-öğrenmeye yönelik memnuniyet düzeyleri ile akademik başarıları arasında doğrudan bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca, cinsiyete göre akademik başarı ve e-öğrenme memnuniyet puanları incelendiğinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Nitel analiz bulguları ise, ters yüz öğrenme yönteminin öğrenme sürecine katkı sağladığını ve farklı derslerde de uygulanabileceğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, yöntemin etkili bir biçimde uygulanabilmesi için öğrencilerin bireysel öğrenme alışkanlıklarının ve teknolojik olanaklarının dikkate alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçların, uygulayıcılara yol göstermesi ve alan yazına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of the flipped learning model on high school students, focusing on academic achievement and satisfaction with e-learning. Specifically, it examines the role of students' preparation through digital resources prior to class and their active participation in classroom activities. An explanatory sequential mixed-methods design was adopted, involving initial collection and analysis of quantitative data, followed by qualitative inquiry to interpret and extend the findings. Academic achievement in the“Chemistry and Energy”unit was assessed using a paired samples t-test. The relationship between achievement and e-learning satisfaction was examined through Pearson correlation, while independent samples t-tests were employed to identify potential gender-based differences. To obtain richer insights, semi-structured interviews were conducted, enabling the evaluation of both measurable outcomes and students' perceptions of their learning experiences. The results indicate that the flipped learning model produced a significant increase in students' academic achievement, as evidenced by pre-test and post-test comparisons. However, no direct association was observed between achievement and satisfaction with e-learning, nor were any significant differences detected across gender. Qualitative findings suggest that flipped learning enhances engagement with the learning process and demonstrates potential for application in diverse subject areas. Nevertheless, the effectiveness of implementation depends on students' individual learning strategies and access to technological resources. Overall, the study provides empirical evidence supporting the pedagogical value of flipped learning and highlights the need to consider contextual factors when applying this model. Implications include offering practical guidance for educators seeking to integrate flipped practices and informing future research on the relationship between digital learning environments and student outcomes.