An assessment strategy for masonry buildings
Yığma binalar için bir değerlendirme stratejisi
  1. Tez No: 981505
  2. Yazar: TOLGAHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de yaygın olarak bulunan yığma binalar, yapım kolaylıkları ve düşük maliyetleri nedeniyle çoğu zaman mühendislik hizmeti alınmadan inşa edilmektedir. Ancak, bu durum deprem açısından en riskli bina türlerinden biri olmalarına neden olmaktadır. Deprem tehlikesi yüksek olan Türkiye gibi bir ülkede, yığma binaların hızlı ve güvenilir bir şekilde değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması kritik öneme sahiptir. Bu tezde, gerçek yığma bina verileri ve mantıksal veri çoğaltma yöntemleri kullanılarak 61.037 veri üzerinde hem çok katmanlı yapay sinir ağı (ANN) hem de tek katmanlı bir regresyon modeli ile risk durumu tahmini yapılmıştır. Aynı parametreler kullanılarak binaların doğal titreşim periyotları da tahmin edilmiştir. Risk analizi aşamasında RYTEIE (2019) esasları temel alınmıştır. Modellerin karar mekanizmaları SHAP analizi ile incelenmiş, ANN ve tek katmanlı model karşılaştırılmış ve parametreler ile risk arasındaki ilişki detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, donatısız yığma binalar için yüksek doğrulukta hızlı bir risk tahmin yöntemi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Masonry buildings are widely prevalent in Turkey due to their ease of construction and low cost. However, these structures are often built without professional engineering input, making them one of the most vulnerable building types in terms of seismic performance. In seismically active regions such as Turkey, it is crucial to rapidly and reliably assess the seismic safety of such buildings and implement necessary mitigation measures. This thesis proposes a rapid vulnerability assessment strategy for unreinforced masonry buildings by utilizing both a multi-layer artificial neural network (ANN) and a single-layer regression model trained on 61,037 data points derived from real building records and logic-based data augmentation. In addition to vulnerability classification, the models are also employed to predict the fundamental vibration periods of buildings using the same set of parameters. Vulnerability labeling is conducted in accordance with the provisions of the“Regulation on the Identification of Vulnerable Buildings”(RYTEIE, 2019). Model interpretability is achieved through SHAP analysis, revealing the influence of individual parameters on the predictions. A comparative evaluation of the ANN and the linear model is also provided to explore the complexity of the relationship between structural parameters and vulnerability level. The results demonstrate that the proposed models can reliably and efficiently identify the seismic vulnerability level of unreinforced masonry buildings with high accuracy.