Eşbütünleşme testlerinin kullanımına dair web tabanlı portal yazılımı geliştirme
Development of a web-based portal software for the application of cointegration tests
- Tez No: 981517
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK DEVECİ KOCAKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
Özet
Zaman serisi analizlerinde, değişkenler arasındaki yapısal ilişkilerin ortaya konulmasında eşbütünleşme testleri ve serilerin istatistiksel özelliklerinin incelenmesinde ise birim kök testleri çoğu araştırmada kullanılan temel araçlardır. Bu yöntemler, özellikle ekonomi, finans ve sağlık alanlarında yapılan bilimsel çalışmalarda önemli yer tutmakta ve analitik süreçlerin ayrılmaz bir parçası hâline gelmektedir. Ancak bu testlerin uygulanabilmesi, çoğu zaman özel istatistiksel yazılımlara ve belirli düzeyde programlama bilgisine ihtiyaç duymaktadır. Tez kapsamında geliştirilen web tabanlı analiz aracı, söz konusu testleri çevrimiçi ve kullanıcı dostu bir arayüzde bir araya getirerek, ileri düzey istatistiksel analizlerin daha erişilebilir ve pratik şekilde yapılabilmesini hedeflemektedir. Bu sayede, teknik altyapıya sahip olmayan kullanıcılar da akademik ve uygulamalı araştırmalarında bu yöntemlerden etkin biçimde yararlanabilmektedir. Tez çalışmasında birim kök ve eşbütünleşme testlerinin web tabanlı entegresi amaçlanmış olup ön adım olarak kabul edilen doğrusallık testleri de siteye eklenmiştir. Onaltı birim kök testi, yedi doğrusal olmama testi ve altı eşbütünleşme testi ile sitenin kapsamlı olması hedeflenmiştir. Doğrulama adına Almanya'nın 1970-2022 yılları arasındaki sağlık harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisine dair veriler kullanılmış ve her testin sonuçları detaylı olarak incelenmiştir. Sonuçlar popüler ekonometri programları ile birebir örtüşmüş olup hipotez yorumları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In time series analysis, cointegration tests are used to show structural relationships between variables. Unit root tests are used to check the statistical properties of the series. These tests are basic tools in many studies. They are especially important in scientific research in economics, finance, and health. They are now a big part of the analysis process. But to use these tests, special statistical software and some programming knowledge are often needed. This thesis presents a web-based analysis tool. It puts these tests together in an online and user-friendly interface. The goal is to make advanced statistical analysis easier and more practical. In this way, users without technical background can also use these methods well in their research. The aim of this thesis is to integrate unit root and cointegration tests into a web platform. Also, linearity tests, which are seen as a first step, are added to the site. The tool includes sixteen unit root tests, seven nonlinearity tests, and six cointegration tests. This makes the site a full and rich platform. To test the system, data from Germany between 1970 and 2022 were used. These data show the relationship between health spending and economic growth. Each test result was studied in detail. The results were the same as the results from popular econometrics programs, and hypothesis interpretations were made.