Kocagöl (Muğla)'da yaşayan avrupa yılan balığının (anguılla anguılla) trofik düzeyi, besin kompozisyonu ve diğer balık türleri ile ilişkileri üzerine bir araştırma
A study on the trophic level, nutritional composition and relationships with other fish species of the european eel (anguilla anguilla) living in the Kocagöl Muğla
- Tez No: 981518
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Avrupa yılan balığı (Anguilla anguilla L.), ekolojik ve ekonomik açıdan değerli, geniş bir dağılım alanı olan, semelpar, katadrom ve metamorfoz geçiren sadece tek üreme stoğu bulunan ve özellikle iç sulardaki yaşam evresinde insan baskısı nedeniyle nesli kritik olarak tehlikede olan bir balık türüdür. Muğla Kocagöl bölgesinden alınan A. anguilla bireylerinin besin ağındaki trofik pozisyonunu, olası besin kaynaklarının diyete katkılarını ve ekolojik niş çakışmalarını belirlemek için karbon ve azot kararlı izotopları kullanıldı. Bulgular sarı ve gümüş yılan balıklarının temel karbon kaynaklarında farklılıklar olduğunu gösteren geniş δ13C değerlerine sahip olduğu bilgisini destekledi. A. anguilla bireylerinin izotrofik düzeyi 2,77 ile toplanan diğer türler arasındaki en yüksek değere sahipti. A. anguilla bireylerinin olası diyetleri arasında %39,8 ile Mugil cephalus ve %16,2 ile Crustaceae bireyleri önde gelen besin grupları idi. Diğer balık türleri arasında A. anguilla bireylerinin niş alanının en yüksek değere sahip olduğu bunu sırasıyla Liza aurata, Mugil cephalus ve Coptodon zillii bireylerinin izlediği bulunmuştur. A. anguilla ile en yüksek niş kesişimine sahip tür olarak %49 değeri ile diğer yerli tür olan L. aurata belirlenirken, M. cephalus ile %14, yabancı bir tür olan C. zillii ile %22 oranında niş çakışması hesaplanmıştır. Bu çalışma sonuçları istilacı türlerin Avrupa yılan balığı popülasyonları ile etkileşimine temel olacaktır.
Özet (Çeviri)
The European eel (Anguilla anguilla L.) is a fish species that is ecologically and economically valuable, has a wide distribution, is semelparous, catadromous, and undergoes metamorphosis, has only one breeding stock, and is critically endangered. Carbon and nitrogen stable isotopes were used to determine the trophic position of A. anguilla individuals collected from the Muğla Kocagöl region in the food web, the contribution of potential food sources to their diet, and ecological niche overlaps. The findings supported the information that yellow and silver eels have large δ13C values, indicating differences in their primary carbon sources. The trophic level of A. anguilla individuals was the highest among the other species collected, with a value of 2.77. Among the possible diets of A. anguilla individuals, M. cephalus at 39.8% and Crustaceae individuals at 16.2% were the dominant food groups. Among other fish species, it was found that the niche area of A. anguilla individuals had the highest value, followed by L. aurata, M. cephalus, and C. zillii individuals, respectively. The species with the highest niche overlap with A. anguilla was identified as L. aurata, another native species, with a value of 49%. Niche overlap with M. cephalus was calculated at 14%, and with C. zillii, an exotic species, at 22%. The results of this study will be fundamental to understanding the interaction of invasive species with European eel populations.