Birinci basamak sağlık kuruluşlarında doğum sonrası depresyona yönelik tutum ve engellerin araştırılması: Bir meta-sentez çalışması
Exploring attitudes and barriers toward postpartum depression in primary health care settings: A meta-synthesis study
  1. Tez No: 981523
  2. Yazar: FEYZA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÇAKMAK BARSBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Doğum sonrası depresyon (PPD), gebelik ve sonrası ilk 12 ay içerisinde ortaya çıkabilen, kadınların duygusal durumunu önemli ölçüde etkileyen ve yalnızca annenin ruh sağlığını değil; bebek, eş, toplum ve sağlık sistemi düzeyinde de olumsuz etkiler yaratabilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu bağlamda, kadının gebelik ve doğum sonrası süreçte en sık başvurduğu sağlık hizmet sunucusu birinci basamak sağlık kuruluşlarıdır. Bu çalışmanın amacı, birinci basamak sağlık hizmeti sunucularının ve hastaların PPD' ye yönelik tutumlarını ve bu süreçte karşılaştıkları engelleri nitel bir yaklaşımla incelemektir. Bu amaca ulaşmak için meta-sentez kullanılmıştır. Tarama süreci 13.06.2025-20.06.2025 tarihleri arasında başlanmış; 25.09.2025-30.09.2025 tarihleri arasında güncellemeler yapılmıştır. Taramada Web of Science, PubMed, Medline ve Scopus veri tabanları kullanılmıştır. Sadece İngilizce ve Türkçe dilindeki, 2008-2024 yıllarını kapsayan ve sadece birincil verilere dayanan çalışmalar dahil edilmiştir. Arama veri tabanlarında başlık, özet ve anahtar kelimelerde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Web of Science 264; PubMed 303; Medline 485 ve Scopus 825 olmak üzere toplam 1.877 makaleye erişilmiştir. Dublikasyon (850) ve eleme kriterleri sonucunda 143 makale tam metin incelemesi için uygun bulunmuş; kriterlere uygun olarak 20 makale çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmalar içerik analizi ile incelenmiştir. Nihai çalışmalar kalite değerlendirme sürecinden geçirilmiştir. Çalışmalarda gözlem, algı, damgalanma, eğitim, zaman yönetimi ve erişilebilirlik gibi temaların öne çıktığı görülmektedir. Çalışma ulusal alanda literatüre katkı sağlayarak hastalığın farkındalığının artırılması açısında değerli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Postpartum depression (PPD) is a significant public health issue that may begin during pregnancy and occur within the first 12 months after childbirth. It not only affects the mother's mental health but also negatively impacts the infant, partner, society, and the healthcare system. Primary healthcare institutions are the most frequently accessed health service providers by women during pregnancy and the postpartum period. This study aims to explore the attitudes of primary healthcare providers and patients toward PPD, as well as the barriers they face, through a qualitative meta-synthesis approach. The study focuses on current practices, perceptions, and needs related to the recognition, referral, and management of PPD. A systematic search was conducted between June 13–20, 2025, and updated between September 25–30, 2025, using the Web of Science, PubMed, Medline, and Scopus databases. Only English and Turkish articles published between 2008 and 2024 were included. Studies based solely on primary data and employing qualitative methods were selected. A total of 1.877 articles were screened, 143 were reviewed in full text, and 20 studies met the inclusion criteria. Themes such as perception, awareness, education, time management, and accessibility emerged from the synthesis. The study contributes to the national literature by highlighting the challenges in addressing PPD and emphasizing the importance of increasing awareness and improving practices at the primary healthcare level.