Birinci basamakta postpartum depresyon riski ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of postpartum depression risk and associated factors in primary care
- Tez No: 672991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Postpartum depresyon, doğumdan sonraki bir yıl içinde görülen ve psikotik içerikte olmayan majör depresyon atağıdır. Postpartum depresyon hem anne ve bebek hem de tüm aile için ciddi sonuçlara neden olabileceğinden önemli bir halk sağlığı sorunudur. Çalışmamızda, birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran 0-12 ay bebeği olan kadınlarda postpartum depresyon riskinin belirlenmesi ve sosyodemografik risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Temmuz 2020 ile Ocak 2021 tarihleri arasında Trabzon ilinde üç farklı bölgedeki aile sağlığı merkezinde kesitsel, tanımlayıcı bir araştırma olarak 196 katılımcı ile gerçekleştirildi. Gönüllü katılımcılara demografik bilgiler anketi ve Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. EPDÖ skoru ≥13 olan katılımcılar PPD riski var kabul edildi. Bulgular: Katılımcıların EPDÖ skoru ortancası 4,00 (0,00-26,00) idi. Çalışmamızda postpartum depresyon risk sıklığı %16,3 (n=32) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Postpartum depression is a major depressive episode that is not psychotic and occurs within one year after birth. Postpartum depression is a significant public health problem as it can have serious consequences for both mother and baby and the whole family. In our study, it was aimed to determine the risk of postpartum depression and to evaluate the sociodemographic risk factors in women with 0-12 months old babies who applied to primary health care institutions. Method: Our study was carried out with 196 participants as a cross-sectional, descriptive study in family health centers in three different regions in Trabzon between July 2020 and January 2021. The demographic information questionnaire and the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) was applied to the volunteer participants by face-to-face interview technique. Participants with an EPDS score of ≥13 were considered to have increased PPD risk. Results: The median EPDS score of the participants was 4.00 (0.00-26.00). In our study, the risk of postpartum depression was found to be 16.3% (n=32).