İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık ve dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of digital literacy and digital game addiction levels of 4th grade elementary school students i̇n relation to various variables
  1. Tez No: 981524
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY UĞUR ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Bilim ve Teknoloji, Education and Training, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dijital okuryazarlık ve dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Bu değişkenler; cinsiyet, anne babaların eğitim düzeyi ve çalışma durumu, kardeş sayısı, ailenin gelir düzeyi, evde internet bağlantısına sahip olma durumu, medya araçlarının kullanımında ailenin kural koyma durumu, öğrencinin kendisine ait sosyal medya üyeliği olma durumu, öğrencinin sosyal medya üyeliği hesap sayısı, dijital oyun oynama sıklığı, en çok oynadığı oyun türü ve en çok oynadığı dijital oyundur. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, Tokat ilinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilkokullarda eğitim gören 630 ilkokul 4. Sınıf öğrencisi araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada kişisel bilgi formu, öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve çocukların dijital oyun bağımlılığı düzeylerini belirlemek amacıyla“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın temel bulguları, araştırmaya katılan öğrencilerin orta düzeyde dijital okuryazarlığa sahip olduklarını ve dijital oyun bağımlılıklarının ise orta düzeyin altında olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeylerinin; evde internet bağlantısına sahip olma durumuna, öğrencinin kendisine ait sosyal medya üyeliği olma durumuna, sosyal medya hesap sayısı, dijital oyun oynama sıklığı ve en çok oynadığı oyun türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin ise; anne eğitim düzeyine, baba çalışma durumuna, medya araçlarının kullanımında ailenin kural koyma durumuna, öğrencinin kendisine ait sosyal medya üyeliği olma durumuna, öğrencinin sosyal medya üyeliği hesap sayısına, dijital oyun oynama sıklığına, en çok oynadığı oyun türüne ve en çok oynadığı dijital oyuna göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalar ile uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the levels of digital literacy and digital game addiction among fourth-grade elementary school students in terms of various variables. These variables are: gender, parents' education level and employment status, number of siblings, family income level, availability of internet connection at home, family rules regarding media use, whether the student has their own social media account, number of social media accounts the student has, frequency of digital game playing, most played game type, and most played digital game. The research was conducted using the correlational survey model from quantitative research designs. The study group was determined using the appropriate sampling method from non-random sampling methods, and 630 fourth-grade elementary school students attending elementary schools under the Ministry of National Education in Tokat province formed the study group. The study used a personal information form, the“Digital Literacy Scale”to determine students' digital literacy levels, and the“Digital Game Addiction Scale”to determine children's levels of digital game addiction. The main findings of the study indicate that the students participating in the study have a moderate level of digital literacy and that their digital game addiction is below moderate. Furthermore, it was determined that students' levels of digital literacy showed significant differences based on whether they had internet access at home, whether they had their own social media accounts, the number of social media accounts they had, the frequency with which they played digital games, and the type of games they played most often. It was also determined that students' levels of digital game addiction showed significant differences based on their mother's education level, their father's employment status, the family's rules regarding the use of media tools, whether the student had their own social media account, the number of social media accounts the student had, the frequency of digital game playing, the type of game they played most, and the digital game they played most. The findings were discussed in line with the relevant literature and recommendations for future research and applications were presented.