Bilgesel okuryazarlık: Interdisipliner bir perspektif
Wisdom literacy: An interdisciplinary perspective
  1. Tez No: 981544
  2. Yazar: BÜŞRA DAĞGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİRİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Nöro-epistimik süreç ve mekanizmaların neticesinde örgülenmiş bir çıktı olarak değerlendirilebilen bilgi kavramı, insanoğlunun medeniyetsel tarihsel arka planı içerisinde önemli bir güç olarak telakki edilegelmiştir. Bilgelik ise bu gücü doğru ve yararlı kullanabilme yeteneğidir. Bilgiyi sevmek, daima onun arayışı içerisinde olmaktır. Sokrates'in deyimiyle bilge insanların en büyük özelliği, bildikleri tek şeyin aslında bir şey bilmediklerinin farkında olmalarıdır. Bilgelik mutlak anlamda nihai bir sonuç ya da noktaya varmak yerine sürekli epistemik bir arayış ve sorgulayıcılık süreci içerisinde olmayı gerektiren ve söz konusu arayış ya da sorgulayıcılığın mütemadi olarak sürebileceği bir serüvendir. Bilgelik mental dinginliktir. Bilge kişi, kendi öz varoluşunun farkında olduğu için içsel bir aydınlanma içerisindedir. Bilgelik, insanoğlunun hayatında önemli bir role sahiptir. Hayatın her alanında kişiye içsel, manevi destek sağlar. Bilgelik, eski çağlardan beri hep önemli bir konu olarak değerlendirilmiş, çeşitli interdisipliner branşlar düzleminde araştırılmış bir konudur. Ama modern zamanlarda gereksiz bilgi yüklenmesi ya da epistemik sıkışıklık paradigmalarının doğurduğu bilgi karmaşası ve karmaşıklıkla tanımlanan yaşamsal konjonktür insanların bilgeliğe artan bir biçimde daha çok ihtiyaç duymalarına yol açmıştır. 21. yüzyılın modern konjonktürü içerisinde hayatın her alanında hızlı bir değişim, dönüşüm yaşanmaktadır. Bu da insanlar üzerinde hem maddi hem de manevi anlamda olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu etkiler çoğu zaman oldukça zararlı ve yıkıcı olabilmektedir. Böylesi bir durumda insanların olaylara karşı daha hikmetli ve sabırlı yaklaşmaları için bilge bir kavrayışa bilgesel okuryazarlığa ihtiyaç duymaları kaçınılmazdır. Bu yüzden bilgesel okuryazarlık eğitimi, özellikle bu çağda ciddi anlamda önem arz etmektedir. Nitel bir metodoloji benimsenerek kavramsal ve karışık bir takım yöntem postülatlarının da ortaya konulduğu bu yüksek lisans seminer çalışması bilgesel okuryazarlığın eğitim-öğretim ortamlarına uyarlanmasının önemine yönelik bir takım interdisipliner bakış açıları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of knowledge, which can be evaluated as an output structured as a result of neuro-epistemic processes and mechanisms, has been considered as an important power in the civilizational historical background of humankind. Wisdom is the ability to use this power correctly and beneficially. To love knowledge is to always be in search of it. In Socrates' words, the most important characteristic of wise people is that they are aware that the only thing they know is that they do not know anything. Wisdom is an adventure that requires being in a constant process of epistemic search and questioning in a virtuous manner, rather than reaching an absolute final result or point, and where this search or questioning can continue indefinitely. Wisdom is mental serenity. The wise person is in inner enlightenment because he or she is aware of their own existences. Wisdom has an important role in the life of human beings. It provides internal and spiritual support to the person in all areas of life. Wisdom has always been considered an important subject since ancient times and has been researched in various interdisciplinary branches. But in modern times, the vital conjuncture defined by unnecessary information overload or information confusion and complexity caused by epistemic congestion paradigms has led people to increasingly need wisdom. In the modern conjuncture of the 21st century, there is rapid change and transformation in every aspect of life. This leaves negative effects on people both materially and spiritually. These effects can often be quite harmful and destructive. In such a situation, it is inevitable that people need wise understanding and literacy in order to approach events more wisely and patiently. That's why wisdom literacy education is seriously important, especially in this age. In this MA seminar study, in which a qualitative methodology was adopted and a number of conceptual and mixed method postulates were put forward, a number of interdisciplinary perspectives were put forward on the importance of adapting wisdom literacy to educational environments.