Sesbirim farkındalığının desteklenmesi: Bir resimli çocuk kitabı tasarımı
Supporting phonemic awareness: Design of a children's picture book
- Tez No: 903478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DELİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 48 – 84 ay aralığında yer alan çocukların sesbirim farkındalığının desteklenmesi amacıyla bir resimli çocuk kitabı oluşturmak ve kitaba ilişkin öğretmen ve ebeveynlerin görüşlerini belirlemektir. Bu doğrultuda araştırmanın ilk kısmında ilgili literatür, benzer kitaplar ve erken okuryazarlık gelişimine ilişkin teorik çerçeve incelenerek kitabın taslak formu oluşturulmuştur. Oluşturulan taslak 8 kişiden oluşan uzman görüşüne sunulmuş; alınan görüşler doğrultusunda düzenlenmiş formu deneme uygulamalarında kullanılarak uygulama sürecinde karşılaşabilecek sorunlar belirlenmiş ve bu sorunları gidermek için gereken düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. 48 – 84 ay aralığındaki çocukların sesbirim farkındalığı becerilerini desteklemek üzere ortaya çıkan kitap sesbirimlerle ilgili olarak sayma, tanıma, birleştirme, bölme, tamamlama ve değiştirme görevlerini kapsamaktadır. Araştırmanın ikinci kısmında ise ortaya çıkan kitap, çalışma grubunda yer alan ebeveynlere ve öğretmenlere görüşlerini almak üzere sunulmuştur. Bu doğrultuda araştırma öğretmenlerin ve ebeveynlerin görüşleri nitel araştırmanın yapısına uygun olarak betimsel bir bakış açısıyla belirlenmiştir. Oluşturulan anket formları aracılığıyla araştırmanın çalışma grubunda yer alan 32 öğretmen, 23 ebeveyn kitabı bir çocukla deneyimlemiş ve anket formu doğrultusunda görüşlerini belirtmişlerdir. Öğretmenlerin ve ebeveynlerin kitaba ilişkin görüşleri doğrultusunda Usi'nin Sesli Yumakları isimli resimli çocuk kitabının çocukların sesbirim farkındalığı becerisinin desteklenmesinde kullanılabilecek bir kitap olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
July 2024, xv+94 pages The main objective of this study is to create a picture book designed to support phonemic awareness in children aged 48 to 84 months and to gather the opinions of teachers and parents regarding the book. To this end, the first part of the research involved reviewing relevant literature, similar books, and theoretical frameworks related to early literacy development to draft the book. The draft was presented to a panel of 8 experts, and the feedback received was used to revise the draft. The revised form was then used in pilot tests to identify potential issues during the implementation phase, and necessary adjustments were made to address these issues. The book, designed to support phonemic awareness skills in children aged 48 to 84 months, includes tasks related to counting, recognizing, blending, segmenting, completing, and changing phonemes. In the second part of the research, the developed book was presented to the families and teachers in the study group to gather their feedback. Accordingly, teachers' and families' opinions were determined from a descriptive perspective, in line with the qualitative nature of the research. Through the developed survey forms, 32 teachers and 23 parents in the study group experienced the book with a child and provided their opinions based on the survey forms. The data obtained were analyzed using descriptive statistics. The findings indicated that the book 'Usi's Phonemic Balls' is effective in supporting phonemic awareness skills.