Zeytinyağı turizmi: zeytinyağı müzeleri üzerine bir araştırma
Olive oil tourism: Research on olive oil museums
  1. Tez No: 981569
  2. Yazar: SİBEL SÖZLEVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SEZEN DOĞANCILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, zeytinyağı turizmi kapsamında ele alınan zeytinyağı müzelerinin Türkiye'deki mevcut durumunu ortaya koymaktır. Bu doğrultuda Türkiye'deki 7 zeytinyağı müzesi örneklem olarak ele alınmıştır. Yapılandırılmış görüşme soruları aracılığıyla veri toplama süreci, 15 Mayıs 2025 – 1 Eylül 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Dünyada zeytinyağı üretimi ve turizmi açısından ön planda olan İspanya, çalışma kapsamında örnek alınan ülke olarak değerlendirilmiş ve zeytinyağı müzeleri analiz sürecine dahil edilmiştir. Ancak İspanya'daki müze yetkililerinin görüşmelere katılmak istememesi nedeniyle, ilgili müzelerin web siteleri incelenmiş ve içerik analizi yöntemiyle veriler toplanmıştır. Bu şekilde Türkiye ve İspanya'daki zeytinyağı müze koleksiyonları ile bu müzelerin turizmle olan ilişkileri karşılaştırmalı olarak analiz edilerek mevcut durum ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, her iki ülkede zeytinyağı müzelerinin kültürel hedefler doğrultusunda kurulduğu görülmektedir. Türkiye'deki müzelerde zeytinyağı tüketimini artırma amacı öne çıkarken, İspanya'daki müzelerde zeytinyağı kültürünün gelecek nesillere aktarılması öncelikli hedef olarak belirlenmiştir. Zeytinyağı turizmi kapsamında sergilenen eserler, gastronomik açıdan yeterli çeşitliliğe sahip olduğu saptanmıştır. Bu kapsamda, zeytinyağı müzelerinin bulunduğu bölgelerde tur düzenleyen acentelerle iş birlikleri geliştirilerek bu müzelerin gezi programlarına dahil edilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca, Türkiye'deki zeytinyağı müzelerinin uluslararası forumlara, yarışmalara ve işbirliklerine katılması; bu doğrultuda Kültür ve Turizm Bakanlığı, belediyeler ve özel sektör arasında ortak projelerin geliştirilmesi gerektiği öneriler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the current status of olive oil museums in turkey within the scope of olive oil tourism. ın this regard, a sample of seven olive oil museums in turkey was selected for analysis. The data collection process, which was conducted through the utilisation of structured interview questions, occurred between the 15th of may 2025 and the 1st of september 2025. Spain, a leading country in olive oil production and tourism worldwide, was considered the reference country within the scope of the study, and its olive oil museums were included in the analysis process. However, due to the reluctance of museum officials in spain to participate in the interviews, the websites of the relevant museums were examined and data was collected using content analysis methods. The present study thus sought to analyse the collections of the olive oil museums in turkey and spain, and the relationship of these museums with tourism, by means of a comparative analysis. The results of this analysis were intended to reveal the current situation. The findings of the study indicate that the establishment of olive oil museums in both countries was in accordance with cultural objectives. While the primary objective in turkish museums was to promote increased consumption of olive oil, in spanish museums, the emphasis was on instilling a sense of cultural heritage related to olive oil in future generations. It has been determined that the works exhibited within the scope of olive oil tourism offer sufficient variety from a gastronomic perspective. In this context, the development of partnerships with travel agencies organising tours in regions where olive oil museums are located is recommended, with a view to ensuring the inclusion of these museums in their itineraries. Furthermore, it is recommended that olive oil museums in Turkey participate in international forums, competitions, and collaborations; in this regard, joint projects should be developed between the Ministry of Culture and Tourism, municipalities, and the private sector.