Vahdet-i vücud anlayışının felsefi sorunları
Philosophical problems of vahdet-i body understanding
- Tez No: 981568
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İbnü'l-Arabi'nin temel İslami kaynaklara atıfla kelam alimleri, filozoflar ve diğer sufilerin eserlerinden de yararlanarak oluşturduğu ve 'vahdet-i vücud“ kavramı ile sistemleştirdiği anlayış ”gerçek anlamıyla varlığın tek olduğu ve onun da Tanrı'nın varlığını ifade ettiği, algılanabilir diğer her şeyin ancak O'nun görünümlerinden ibaret olduğu“ anlamını taşır. Bu anlayışta varlık, en genel anlamıyla Tanrının kendisidir ve metafiziğin konusudur. Varlıkların kendi başlarına yok hükmünde iken ancak Tanrı ile her an varlık kazanarak mevcut oldukları düşüncesiyle Tanrı ile alem arasındaki ilişki ve farklılık noktasında vücup-imkan, kıdem-hudus ve yaratan-yaratılan açısından bir zemin oluşturulmuştur. Tanrının, biri mutlak aşkın ve alemlerden münezzeh, diğeri de mahlukatı seven ve evrende son derece içkin iki yönü olan aşkın-içkin bir varlık olduğu anlayışı, Tanrı-evren ilişkisi noktasında pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. ”Tanrının kendisine duyduğu aşk“ varoluşun ilkesi olarak benimsenmiş ve Tanrı ve insan şeklinde iki kutbu olan bu anlayışta Tanrı sıfatlarıyla insan için ontolojik bir ilke iken insan da Tanrı için epistemolojik bir gaye olarak kabul edilmiştir. İnsan için ”insan-ı kamil" olarak Tanrıyı sezgisel bir bilgiyle en üst düzeyde bilmesi ve yansıtması epistemolojik ve etik bir hedef olarak gösterilmiştir. Çalışmamızda bu anlayışın varlık, bilgi, ahlak ve din felsefesine dair sorunlarını ve bunlara yöneltilen eleştirileri ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The understanding that Ibn al-Arabi developed by drawing on works of theologians, philosophers, and other Sufis, with reference to fundamental Islamic sources, and systematized with the concept of 'wahdat al-wujud' means 'that in reality existence is one and that it expresses the existence of God, and everything else that can be perceived is only one of His manifestations.' In this understanding, existence, in the broadest sense, is God Himself and is the subject of metaphysics. The idea that beings, on their own, are essentially non-existent but exist only by continuously obtaining existence through God establishes a basis for understanding the relationship and distinction between God and the world in terms of possible-existence, eternity-or-origin, and creator-created. The understanding that God is a transcendent-immanent being with two aspects—one absolutely transcendent and beyond the worlds, the other loving His creatures and deeply immanent in the universe—has brought along many issues regarding the God-world relationship. The concept of 'God's love for Himself' has been adopted as the principle of existence, and in this understanding, which has two poles in the form of God and human, God, with His attributes, is an ontological principle for humans, while humans are considered an epistemological purpose for God. For humans, knowing and reflecting God at the highest level through intuitive knowledge as the 'perfect human' is presented as an epistemological and ethical goal. In our study, we tried to address many issues regarding existence, knowledge, ethics, and philosophy within this understanding, as well as the criticisms directed at them. In our study, we attempted to examine the problems of this understanding in relation to existence, knowledge, ethics, and the philosophy of religion, along with the criticisms directed toward these aspects.