Ulusal güvenliğin sürdürülebilirliği kapsamında iç güvenlik mekanizmasının etkin tesisi
Effective establishment of the internal security mechanism within the scope of sustainability of national security
- Tez No: 981624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, Defense and Defense Technologies, International Relations, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
Özet
Çalışmam, ulusal güvenliğin sürdürülebilirliği bağlamında iç güvenlik mekanizmalarının etkin bir şekilde kurulmasını incelemektedir. İç güvenlik, devletin, vatandaşlarının güvenliğini sağlamak amacıyla uyguladığı politikalar, stratejiler ve operasyonel faaliyetleri kapsamaktadır. Çalışma, iç güvenliğin ulusal güvenlik stratejileri çerçevesinde nasıl şekillendiğini, bu süreçlerin temel unsurlarını ve uluslararası güvenlikle olan etkileşimini detaylı bir biçimde ele almaktadır. Bunun yanı sıra, güvenlik, terörizm ve terör arasındaki kavramsal farklılıklar da derinlemesine irdelenmiştir. Güvenliğin sürdürülebilirliği, iç güvenlik politikalarının uzun vadede etkinliğini sürdürebilmesi için kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, sürdürülebilirlik kavramının iç güvenlik perspektifinden tanımlanması yapılmış, güvenliğin sürekliliğini sağlamak adına uygulanabilecek stratejiler incelenmiştir. Ayrıca, bu süreçte karşılaşılan zorluklar ve potansiyel fırsatlar da ele alınmıştır. Çalışmamın önemli bir kısmı, Türkiye'nin iç güvenlik yapısının etkinliğini değerlendirmeye yönelik ayrıntılı bir inceleme sunmaktadır. Türkiye'de iç güvenliği sağlayan kurumlar, bu kurumların görevleriyle ilgili yasa ve yönetmelikler, güvenlik güçleri arasındaki iş birliği ve iç güvenlik ile kamu düzeni arasındaki etkileşim üzerinde durulmuştur. İç güvenlik mekanizmalarının etkin bir biçimde kurulabilmesi için gereken planlama süreçleri, uygulama stratejileri, risk analizi ve kriz yönetimi gibi unsurlar tartışılmış ve bu alandaki inovatif yaklaşım ve teknolojilerin rolü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
My study examines the establishment of internal security mechanisms in an effective manner within the context of sustaining national security. Internal security encompasses the policies, strategies, and operational activities implemented by the state to ensure the safety of its citizens. The study explores in detail how internal security is shaped within the framework of national security strategies, the key elements of these processes, and their interaction with international security. In addition, the conceptual distinctions between security, terrorism, and terror are examined in depth. The sustainability of security is of critical importance for maintaining the long-term effectiveness of internal security policies. In this context, the concept of sustainability has been defined from an internal security perspective, and strategies that can be implemented to ensure the continuity of security have been examined. Furthermore, the challenges encountered and potential opportunities in this process are addressed. A significant part of this study presents a detailed assessment of the effectiveness of Türkiye's internal security structure. The institutions responsible for ensuring internal security in Türkiye, the laws and regulations concerning their duties, the cooperation between security forces, and the interaction between internal security and public order are discussed. The planning processes, implementation strategies, risk analysis, and crisis management elements required for establishing effective internal security mechanisms are examined, with an emphasis on the role of innovative approaches and technologies in this field.