Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda Kültepe'de sivil mimari
Civil architecture in Kültepe in the age of Assyrian Trade Colonies
  1. Tez No: 981625
  2. Yazar: MİYASE ALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Arkeoloji tarihi boyunca pek çok ören yeri keşfedilmiş ve oldukça önemli çalışmalar yapılmıştır. Ancak bazı ören yerleri oldukça değerli ve merak uyandıran araştırmalara sahne olmuştur. Kayseri yakınlarındaki Kültepe höyüğü bu tür arkeolojik merkezlerden biri olup burada gerçekleştirilen kazılar pek çok yönden dikkat çekici bilgilere ulaşılmasını sağlamıştır. Kültepe'de yapılan arkeolojik çalışmalar bu kadim yerleşimin MÖ. 2. binyılın başında Anadolu'nun en önemli bir krallığı ve ticaret merkezi olduğunu ortaya koymuştur. Bu dönem Asur Ticaret Kolonileri Çağı olarak adlandırılmakta olup Asurlu tüccarlar ticari gayelerle Anadolu'ya gelmişler ve yaklaşık 250 yıl bu faaliyetleri düzenli bir şekilde gerçekleştirmişlerdir. Anadolu ve Mezopotamya arasındaki ticari faaliyetler neticesinde Anadolu şehirleri zenginleşmiş, bu durumun bir sonucu olarak şehirlerin nüfusları artmış ve bazı şehirler hızlı bir şekilde büyümüştür. Söz konusu şehirlerden biri de Kültepe'dir. 1948 yılında Tahsin Özgüç ile başlayan günümüzde ise Fikri Kulakoğlu tarafından yürütülen kazılar neticesinde Kültepe'de pek çok mahalle, sokak ve sivil mimarinin parçası olan evler ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın konusu günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce Anadolu'nun en önemli krallıklarından birine ev sahipliği yapan Kültepe yerleşiminin sivil mimarisinin araştırılması olacaktır. Arkeolojik ve filolojik veriler kullanılarak yerli halk ile Asurlu tüccarlara ait konutların mimari özellikleri ele alınacak, mümkün olduğu takdirde de günümüz Anadolu mimarisi ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout archaeological history, numerous archaeological sites have been discovered and significant work has been conducted. However, some sites have been the scene of particularly valuable and intriguing research. The Kültepe mound near Kayseri is one such archaeological site, and excavations there have yielded many remarkable insights. Archaeological excavations at Kültepe have revealed that this ancient settlement was one of the most important kingdoms and trade centers in Anatolia at the beginning of the 2nd millennium BC. This period is known as the Assyrian Trade Colonies Period, during which Assyrian merchants came to Anatolia for commercial purposes and regularly engaged in these activities for approximately 250 years. As a result of trade between Anatolia and Mesopotamia, Anatolian cities prospered, their populations increased, and some cities experienced rapid growth. One of these cities is Kültepe. Excavations, initiated in 1948 by Tahsin Özgüç and now led by Fikri Kulakoğlu, have unearthed numerous neighborhoods, streets, and houses that form part of the civil architecture of Kültepe. The study will explore the civil architecture of the Kültepe settlement, which hosted one of Anatolia's most important kingdoms approximately 4,000 years ago. Using archaeological and philological data, the architectural features of the residences of local residents and Assyrian merchants will be examined and, where possible, compared with contemporary Anatolian architecture.