Yeni medya bağlamında Türkiye'de dijital platformlar: Kullanım alışkanlıkları ve tercih nedenlerinin analizi
Digital platforms in Turkey in the context of new media: Analysis of usage habits and reasons for preference
  1. Tez No: 855869
  2. Yazar: İLKER MUSTAFA DAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Ziyad GULİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada dijital platform kullanma alışkanlıkları ve dijital platform tercih nedenlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca dijital platform kullanma alışkanlıkları ve dijital platform tercih nedenlerinin kullanıcıların sosyo-demografik özellikleriyle ilişkisinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki dijital platform kullanıcıları arasından uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 202 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada anket yöntemi kullanılarak birincil veri toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS v26 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların en çok Netflix aboneliğinin olduğu, BluTV ve Exxen'in de sektördeki önemli oyuncular olduğu tespit edilmiş. Bunun yanında, katılımcıların büyük çoğunluğunun sıklıkla dijital platformları kullandığı, çoğunlukla aksiyon/macera/komedi türlerini izledikleri, yayınları en çok televizyondan izledikleri, geleneksel TV kanallarını izleme sürelerinin kısaldığı ve aşırı izleme eğiliminde oldukları görülmüştür. Katılımcıların dijital platform kullanma alışkanlıkları ile katılımcıların dijital platform tercihini nispeten düşük seviyede etkileyen bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Katılımcıların dijital platform tercihlerini en az etkileyen faktör ise 'platformun yerli olması' ve 'diğer insanların dijital platform kullanıyor olması' olarak belirlenmiştir. Araştırmada son olarak, dijital platform tercihlerinde etkili faktörler açısından, daha genç bireylerin“keyifli zaman geçirmeye”, daha eğitimli bireylerin“içerik çeşitliliğine”ve bekarların“sansür olmamasına”daha fazla önem verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the digital platform usage habits and digital platform preference reasons. In addition, it is aimed to examine the relationship of digital platform usage habits and digital platform preference reasons with socio-demographic characteristics of users. In this direction, the research was conducted in the relational screening model. The sample of the research was made up of 202 participants selected by appropriate sampling method from among the digital platform users in Turkey. Dec. Primary data were collected using the survey method in the research. The data obtained within the scope of the research were analyzed using SPSS v26 software. As a result of the research, it was found that the participants had the most Netflix subscriptions, and BluTV and Exxen were also important players in the industry. In addition, it was found that the vast majority of participants often use digital platforms, mostly watch action/adventure/comedy genres, watch most of the broadcasts on television, watch traditional TV channels shorter and tend to binge-watch. It has emerged as a factor affecting the digital platform usage habits of the participants and the digital platform preference of the participants at a relatively low level. The factor that affects the digital platform preferences of the participants the least is determined as 'the platform is native' and 'other people are using digital platforms'. Finally, in the research, in terms of effective factors in digital platform preferences, it has been found that younger individuals attach more importance to“having a pleasant time”, more educated individuals to“content diversity”and singles to“no censorship”.