Turkish foreign policy in presidental system
Cumhurbaşkanlığı sisteminde Türk dış politikası
- Tez No: 981666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN KUYUMCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'nin başkanlık sistemine geçişinin dış politika yapım süreci üzerindeki kurumsal etkilerini incelemektedir. Araştırma, yürütme organının merkezileşmesinin Dışişleri Bakanlığı'nın karar alma süreçlerindeki rolünü nasıl daralttığını ve dış politikanın giderek Cumhurbaşkanlığı etrafında şekillenen lider merkezli bir yapıya dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Nitel yöntemle yürütülen çalışma, kurumsal analiz ve belge taramasının yanı sıra Türkiye–Libya ilişkileri ve dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ile Hakan Fidan'ın karşılaştırmalı incelenmesine dayanmaktadır.Bu iki odak, başkanlık sisteminin dış politikayı bürokratik süreklilikten uzaklaştırarak daha siyasallaşmış, ideolojik yönelimlere ve iç siyasi ihtiyaçlara bağımlı bir çerçeveye sürüklediğini göstermektedir. Bulgular, bu dönüşümün yalnızca dış politika yapımının niteliğini değil, aynı zamanda demokratik hesap verebilirlik ve kurumsal dengeler açısından da önemli sonuçlar doğurduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the institutional implications of Türkiye's transition to a presidential system for the conduct of foreign policy. It analyzes how the centralization of executive power has narrowed the decision-making role of the Ministry of Foreign Affairs (MFA) and transformed foreign policy into a leader-centered framework shaped around the Presidency. Conducted through a qualitative approach that combines institutional analysis and document review, the study also draws on two focal points: Türkiye–Libya relations and a comparative examination of the foreign ministers Mevlüt Çavuşoğlu and Hakan Fidan. These two angles illustrate how the presidential system has steered foreign policy away from bureaucratic continuity toward a more politicized structure, increasingly influenced by ideological orientations and domestic political considerations. The findings indicate that this transformation has profound consequences not only for the nature of foreign policy-making but also for democratic accountability and the balance of institutions.