Arıcılıkta iş sağlığı ve güvenliği riskleri: Fine-Kinney, HRNS ve FMEA yaklaşımı ve ortam ölçümleri ile değerlendirme
Occupational health and safety risks in beekeeping: Evaluation using Fine-Kinney, HRNS and FMEA approaches with environmental measurements
  1. Tez No: 981713
  2. Yazar: ERGİN KARAKUZU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Halk Sağlığı, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Labour Economics and Industrial Relations, Public Health, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, arıcılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede iş sağlığı ve güvenliği risklerinin kapsamlı olarak değerlendirilmesini amaçlamıştır. 107 farklı risk, HRNS, Fine-Kinney ve FMEA yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş, ayrıca fiziksel çevre koşulları aydınlatma, toz, titreşim, gürültü ve termal konfor gibi ortam ölçümleriyle desteklenmiştir. Bulgular, arıcılık faaliyetlerinin yalnızca fiziksel risklerle sınırlı olmadığını; biyolojik, kimyasal, ergonomik ve psikososyal riskleri de içerdiğini ortaya koymuştur. Özellikle arı sokmaları, kimyasal maruziyet, sıcaklık ve nem kaynaklı termal stres, yetersiz acil durum planlaması, görev belirsizlikleri ve fazla mesai uygulamaları yüksek öncelikli riskler olarak belirlenmiştir. Yöntemler arasında karşılaştırma yapıldığında, HRNS organizasyonel ve davranışsal risklerde yüksek duyarlılık göstererek en yüksek risk değerlerini ortaya koymuştur. Fine-Kinney olasılık ve şiddet odaklı değerlendirmelerde daha dengeli bir dağılım sunarken, FMEA mevcut kontrol önlemlerini dikkate alarak riskleri daha kontrollü ve düşük düzeyde yansıtmıştır. Bu çoklu yöntem yaklaşımı, arıcılık sektöründe hem kritik sağlık ve acil durum risklerinin hem de olasılık temelli risklerin dengeli şekilde yönetilmesini mümkün kılmaktadır. Araştırma, entegre risk yönetimi stratejilerinin, eğitim programlarının, acil durum planlarının ve ergonomik düzenlemelerin arıcılık sektöründe hem çalışan sağlığını korumada hem de üretim güvenliğini sürdürülebilir kılmada kritik önem taşıdığını göstermektedir. Bu bağlamda, HRNS ve Fine-Kinney yöntemlerinin birlikte kullanılması, yüksek riskli alanların önceliklendirilmesini ve etkin risk kontrolünü destekleyen kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comprehensively assess occupational health and safety risks in a beekeeping enterprise. A total of 107 risks were analyzed using the HRNS, Fine-Kinney, and FMEA methods, supported by environmental measurements including lighting, dust, vibration, noise, and thermal comfort. The findings revealed that beekeeping activities involve not only physical hazards but also biological, chemical, ergonomic, and psychosocial risks. Notably, bee stings, chemical exposure, thermal stress due to temperature and humidity, inadequate emergency planning, task ambiguity, and excessive overtime were identified as high-priority risks. In comparing the methods, HRNS showed high sensitivity to organizational and behavioral risks, producing the highest risk values. Fine-Kinney provided a more balanced distribution with a focus on probability and severity, while FMEA reflected risks in a more controlled manner by considering existing preventive measures. This multi-method approach enables balanced management of both critical health and emergency risks and probability-based risks in the beekeeping sector. The study demonstrates that integrated risk management strategies, training programs, emergency planning, and ergonomic arrangements are crucial for protecting worker health and ensuring sustainable production in beekeeping. Accordingly, the combined use of HRNS and Fine-Kinney methods offers a comprehensive approach that prioritizes high-risk areas and supports effective risk control.