Çevre hakkı kapsamında COVİD-19 sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of the COVİD-19 process within the scope of the right to environment
  1. Tez No: 981714
  2. Yazar: ŞAHİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Politikaları Ana Bilim Dalı
Özet
Son yüzyılda derinleşen çevre sorunları, ekolojik dengenin bozulmasına ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin tehlikeye girmesine yol açarak, bireylerin sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşama hakkı olan çevre hakkını doğrudan etkilemektedir. Özellikle 2020-2023 yılları arasındaki Covid-19 pandemisi, bozulan ekolojik dengenin insan yaşamı ve temel haklar üzerindeki doğrudan etkilerini gözler önüne sererek, çevre hakkının güncel ve kritik bir konu haline gelmesini sağlamıştır. Bu çalışma, söz konusu pandemi sürecini çevre hakkı ve temel yaşam hakları bağlamında, nitel bir yaklaşımla ele almaktadır. Literatür taraması ve betimsel analiz yöntemiyle elde edilen bulgular, pandeminin zoonotik hastalıkların artışında çevresel bozulmaların rolünü somut biçimde ortaya koyduğunu göstermektedir. Pandemi sürecinde, sokağa çıkma yasakları ve ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlama nedeniyle hava kirliliği ve karbon emisyonları gibi bazı çevresel göstergelerde kısa süreli iyileşmeler yaşanmıştır. Ancak, bu olumlu etkilerin yanı sıra, tek kullanımlık maske, eldiven ve dezenfektan gibi tıbbi ve evsel atıkların miktarında ciddi bir artış meydana gelmiştir. Bu durum, su ve toprak kirliliğinin artmasına yol açarak yeni çevresel tehditler doğurmuştur. Buna ek olarak, pandemi yönetimi kapsamında alınan sokağa çıkma yasakları ve parklar ile doğal alanlara erişim kısıtlamaları, bireylerin çevreden yararlanma ve sağlıklı bir çevrede yaşama haklarını doğrudan kısıtlamıştır. Bu kısıtlamalar, özellikle büyük şehirlerde yaşayan bireylerin ruh sağlığı ve fiziksel refahı üzerinde olumsuz etkiler yaratmıştır. Bu bağlamda, pandemi süreci, çevre hakkının yalnızca ekolojik bir mesele değil, aynı zamanda yaşama hakkının ve insan sağlığının ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulamaktadır. Sonuç olarak bu süreç, insan sağlığı, temel haklar ve çevrenin korunması arasında güçlü bir bağ olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems, which have worsened over the last century, have led to the disruption of the ecological balance and the jeopardization of the sustainability of natural resources, directly impacting the right to the environment—the right of individuals to live in a healthy and clean environment. The Covid-19 pandemic, particularly between 2020 and 2023, has highlighted the direct impact of disrupted ecological balance on human life and fundamental rights, making the right to the environment a current and critical issue. This study examines this pandemic process within the context of environmental rights and fundamental rights to life using a qualitative approach. Findings obtained through a literature review and descriptive analysis demonstrate that the pandemic concretely demonstrates the role of environmental degradation in the rise of zoonotic diseases. During the pandemic, curfews and the slowdown in economic activity led to short-term improvements in some environmental indicators, such as air pollution and carbon emissions. However, despite these positive impacts, there has been a significant increase in the amount of medical and household waste, such as disposable masks, gloves, and disinfectants. This has led to increased water and soil pollution, creating new environmental threats. Furthermore, the curfews and restrictions on access to parks and natural areas implemented as part of the pandemic management effort have directly restricted individuals' rights to enjoy their environment and live in a healthy environment. These restrictions have negatively impacted the mental health and physical well-being of individuals, particularly those living in large cities. In this context, the pandemic has highlighted that the right to the environment is not only an ecological issue but also an integral part of the right to life and human health. Consequently, this process has once again demonstrated the strong connection between human health, fundamental rights, and environmental protection.