Standardize hasta yöntemi ile farkındalıkları artırılan ameliyathane hemşirelerinin hasta güvenliğine ilişkin tutum ve davranışlarının refleksiyon oturumu ile ortaya çıkarılması
Revealing operating room nurses' attitudes and behaviors, whose awareness is increased with the standardized patient method, towards patient safety by reflection session
  1. Tez No: 981725
  2. Yazar: BÜŞRA KALEMCİ KUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR CANDAŞ ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, standardize hasta yöntemiyle farkındalıkları artırılan ameliyathane hemşirelerinin hasta güvenliğine ilişkin tutum ve davranışlarını refleksiyon oturumunda paylaştıkları deneyimler üzerinden ortaya çıkarmak amacıyla yürütüldü. Nitel araştırma deseninde planlanan çalışmada fenomenolojik yaklaşım benimsendi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi ameliyathanesinde görev yapan 10 hemşire, amaçlı örnekleme yöntemiyle çalışmaya dahil edildi. Araştırmanın verileri; tanıtıcı özellikler formu, standardize hasta senaryosu, performans değerlendirme formu, debriefing oturumları ve refleksiyon görüşmeleri aracılığıyla toplandı. Elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular, ameliyathane hemşirelerinin hasta güvenliği uygulamalarında güçlü ve zayıf yönlere sahip olduklarını; özellikle hasta düşmeleri, unutulan yabancı cisimler, yanlış hasta/yanlış taraf cerrahisi ve cerrahi alan enfeksiyonları gibi kritik güvenlik başlıklarında farklı düzeylerde farkındalık sergilediklerini ortaya koydu. Debrifing oturumu sonucunda hasta güvenliğine ilişkin görüşler mesleki farkındalık, ekip dinamikleri, bireysel tutum, sorumlulukların paylaşımı ve baskı hissi temaları çerçevesinde yapılandırıldı. Refleksiyon oturumunda katılımcıların; hasta kimliği doğrulama, steriliteye uyum, spanç ve alet sayımı, yanlış hasta/yanlış taraf cerrahisinin önlenmesi, iletişim ve ekip iş birliği gibi kritik güvenlik alanlarında yüksek düzeyde farkındalık geliştirdikleri belirlendi. Sonuç olarak, simülasyon temelli standardize hasta uygulamaları ile refleksiyon oturumlarının, ameliyathane hemşirelerinin hasta güvenliği farkındalıklarını artırmada ve güvenli cerrahi kültürünün geliştirilmesine katkı sağlamada etkili bir yöntem olduğu belirlendi. Bu doğrultuda, hasta güvenliği eğitimlerinde yapılandırılmış simülasyon ve refleksiyon temelli yöntemlerin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to explore the attitudes and behaviors of operating room nurses regarding patient safety through the experiences they shared during the reflection session, following the enhancement of their awareness using a standardized patient method. Designed as a qualitative study, it adopted a phenomenological approach. Ten nurses working in the operating room of Karadeniz Technical University Farabi Hospital were included through purposive sampling. The data were collected using a descriptive characteristics form, a standardized patient scenario, a performance evaluation form, debriefing sessions, and reflection interviews. The qualitative data obtained were analyzed using content analysis. The findings revealed that operating room nurses demonstrated both strengths and weaknesses in patient safety practices and exhibited varying levels of awareness regarding critical safety domains such as patient falls, retained foreign objects, wrong patient/wrong-site surgery, and surgical site infections. As a result of the debriefing session, perspectives on patient safety were structured around themes of professional awareness, team dynamics, individual attitudes, responsibility sharing, and perceived pressure. During the reflection session, it was identified that participants developed a high level of awareness in critical safety areas, including patient identity verification, adherence to sterility, sponge and instrument counting, prevention of wrong patient/wrong-site surgery, communication, and teamwork. In conclusion, simulation-based standardized patient practices and reflection sessions were found to be effective methods for enhancing operating room nurses' patient safety awareness and contributing to the development of a safe surgical culture. Accordingly, the widespread use of structured simulation- and reflection-based methods is recommended in patient safety education.