İç mimarlık ve çevre tasarımı öğrencilerininYKS puanları ile akademik başarı düzeyleri arasındakiilişkinin analizi
Analysis of the relationship between YKS scoresand academic achievement levels of interiorarchitecture and environmental design students
- Tez No: 981731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAY TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Mimarlık, Interior Design and Decoration, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü birinci sınıf öğrencilerinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanları ile akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi ve böylece standartlaştırılmış giriş sınavlarının öğrencilerin lisans eğitimlerindeki akademik performanslarını ne ölçüde yordadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda; İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı birinci sınıf öğrencilerinin YKS puanları ile teorik ve pratik derslerdeki akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkiye dayalı iki hipotez oluşturulmuştur. Hipotezleri test etmek için ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 akademik yılında İstanbul'daki 21 Vakıf Üniversitesinde İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı lisans programlarına kayıtlı öğrenciler; örneklemini ise İstanbul Gedik Üniversitesi (İGÜN) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nde öğrenim gören birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya 70 öğrencinin verileri dahil edilmiştir. Ana kütleden etkin ve uygun maliyetli bir şekilde veri toplamak amacıyla rastgele örnekleme türlerinden kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında; Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'ndan iki veri seti elde edilmiştir. İlk veri seti, 2023-2024 akademik yılında İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı lisans programına kaydolan öğrencilerin YKS puanlarını kapsamaktadır. İkinci veri seti ise aynı öğrenci kohortunun ilgili akademik yıldaki ders notlarını içermekte ve öğrencilerin hem teorik hem de pratik ders performanslarını yansıtmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen tüm veriler betimsel ve ilişkisel istatistik yöntemleri ile çözümlenmiştir. Çalışmanın bulguları, YKS puanları ile teorik derslerdeki akademik başarı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiş ve bu durum, birinci araştırma hipotezini desteklemiştir. Öte yandan, YKS puanları ile pratik derslerdeki başarı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu öne süren ikinci hipotez ise reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between the Higher Education Institutions Examination (YKS) scores and the academic achievement levels of first-year students in the Interior Architecture and Environmental Design program, thereby revealing the extent to which standardized entrance exams predict students' academic performance during their undergraduate education. In this context, two hypotheses were formulated based on the relationship between YKS scores and the academic achievement levels of first-year Interior Architecture and Environmental Design students in theoretical and practical courses. A correlational research model was used to test the hypotheses. The population of the study includes all students enrolled in Interior Architecture and Environmental Design undergraduate programs across 21 foundation universities in Istanbul during the 2023-2024 academic year. From this population, the sample was drawn specifically from first-year students in the Department of Interior Architecture and Environmental Design at Istanbul Gedik University. Data were collected from a total of 70 students who participated in the study. Convenience sampling, one of the random sampling methods, was used to efficiently and cost-effectively collect data. The present study obtained two primary data sets from the Office of Student Affairs. The first data set includes the YKS scores of students enrolled in the Interior Architecture and Environmental Design undergraduate programme during the 2023-2024 academic year. The second data set contains the course grades of this cohort for the relevant academic year, reflecting their performance in both theoretical and practical courses. The data obtained within the scope of the study were analyzed using descriptive and correlational statistical methods. The findings showed a significant relationship between YKS scores and academic performance in theoretical courses, leading to the confirmation of the first hypothesis. In contrast, the second hypothesis, which posited a significant relationship between YKS scores and performance in practical courses, was rejected.