The impact of earthquake and to assess the effectiveness of civil defence earthquake preparedness in İzmir, Turkey; as an essential component of society's safety
Depremin Etkisi ve İzmir, Türkiye'de Sivil Savunma Deprem Hazırlıklarının Toplum Güvenliğinin Temel Bir Unsuru Olarak Etkililiğini Değerlendirme
  1. Tez No: 981732
  2. Yazar: ALİ NEDİM YAŞITLI
  3. Danışmanlar: Dr. ANTHONY HARRİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of South Wales
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmir bölgesinde olası bir depremin gelecekteki etkisini araştırmaktır. Çalışma, aynı zamanda İzmir'deki hazırlık düzeyi ve toplumsal dayanıklılık seviyesini ampirik bir analizle incelemektedir. Hane ve toplum düzeyindeki hazırlık, önemli akademik çalışmaların odak noktası olmuştur. İzmir'in coğrafi konumu nedeniyle geçmişte 20 yıkıcı deprem kenti ciddi şekilde etkilemiş ve hem fiziksel hem de yan hasara yol açmıştır. Bu çalışma, hem birincil hem de ikincil verileri kullanarak açıklayıcı temelli bir araştırmadır. Birincil veriler, kapalı uçlu anketlere dayalı olarak saha ve çevrimiçi anketlerden toplanmıştır. Verilerin sıralanması ve analizi için Excel ve SPSS 23 kullanılmış, frekans analizi ve çapraz tablolama gibi yöntemlere başvurulmuştur. Çalışma ayrıca İzmir için temel toplumsal dayanıklılık çerçevesini ve bunların uygulamalarını belirlemiştir. Araştırma sırasında elde edilen bazı önemli bulgular şunlardır: Hane liderinin kadın olduğu durumlarda hazırlık düzeyinin erkeklere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, insanlar depreme hazırlık söz konusu olduğunda mobilyaları sabitlemeyi, ilk yardım çantası hazırlamayı ve acil durum kiti oluşturmayı tercih etmektedir. İzmir halkı için“Doğal afet,”bir numaralı endişe kaynağı olmuştur. İkincil verilerden elde edilen analizlere göre, binaların durumu olası bir depremde büyük ölçüde risk taşıyacak kadar hassas ve savunmasızdır. Bunun yanı sıra, yüksek sismik değişkenlik gösteren alanlardaki kaçak yerleşimler ve Türkiye'ye gelen son mülteci dalgası, İzmir'deki deprem riski seviyesini daha da artırmıştır. Bu durumlar, İzmir'deki afet yönetimi konusunda hükümetin karşılaştığı büyük zorluklardan birkaçını oluşturmaktadır. Ayrıca, bir yerleşimcinin bölgede kalma süresi ile hazırlık düzeyi ve toplumsal dayanıklılık arasında olumlu bir ilişki bulunmuştur. Ancak,“doğal afet”i bir numaralı endişe kaynağı olarak gören bireylerin, olası bir deprem durumunda en düşük toplumsal farkındalık düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the future impact of an earthquake in the region of Izmir. The study also conducts an empirical analysis in the level of preparedness and community resilience level in Izmir. The household- and community-level preparedness has been the centre of major academic studies. Due to Izmir geo-location 20 disastrous earthquakes have affected the city severely in the past, causing both physical and collateral damage. The study is an explanatory based research using both primary and secondary data to identify the objectives. Primary data was collected from a field and online survey, based on close – ended questionnaires. Excel and SPSS 23 were used for data sorting and analysis, such frequency analysis and Cross-tabulation. The study also identified the key community resilience framework and their application on the Izmir. During the research some of the key findings were that when household is been lead by women they are more prepared as compared to men. Also people are most likely to secure furniture, prepare a first aid box, and prepare an emergency kit it came to preparing for earthquake. Whist the“Natural disaster”was the number one concern for the people of Izmir. From the secondary data it was analysed that the conditions of building is very prone to disaster and vulnerable in the likely event of an earthquake. Moreover the illegal settlements on the high seismic-variation area and the recent wave of refugees to Turkey have further increased the level of vulnerability in terms of earthquake. These also one of the few major challenges posed to government in Izmir in terms of disaster management. However there is a positive relationship found between length of stay of a resident and their level of preparedness and community resilience. However people who viewed the“natural disaster”as their number one concern, has the least amount of community awareness in the likely event of an earthquake.