Farklı talaşlı imalat atıkları ile üretilmiş kompozit malzemelerin özelliklerinin incelenmesi
Examination of the properties of composite materials produced with different machining wastes
  1. Tez No: 981756
  2. Yazar: OĞUZHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK MESCİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, talaşlı imalat süreci sonucunda oluşan çelik, bakır, pirinç, zamak ve alüminyum talaşları kullanılarak epoksi esaslı kompozit malzemeler üretilmiş ve bu malzemelerin mekanik özellikleri kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Sanayileşmenin artmasıyla birlikte üretim süreçlerinden kaynaklanan metal atık miktarları önemli ölçüde artmakta olup, bu durum hem çevresel hem de ekonomik açıdan çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Dolayısıyla, bu tür endüstriyel atıkların sürdürülebilir üretim yaklaşımları kapsamında yeniden değerlendirilmesi, çevresel etkilerin azaltılması ve ekonomik kaynakların verimli kullanımı açısından büyük bir gereklilik haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, farklı metal talaşlarının kompozit malzeme üretiminde takviye elemanı olarak kullanılmasıyla elde edilen malzemelerin performanslarını incelemek ve bu malzemelerin mühendislik alanındaki potansiyel uygulamalarını değerlendirmektir. Kompozit numuneler, öncelikle belirlenen oranlarda metal talaşları ile epoksi reçine karışımı hazırlanarak, karışımın homojen olması sağlanmış ve uygun karıştırma teknikleriyle işlem tamamlanmıştır. Daha sonra bu karışım, kalıplama yöntemi ile şekillendirilmiş ve kontrollü bir kürleme sürecinden geçirilmiştir. Elde edilen kompozit numuneler üzerinde çekme, eğilme, sertlik ve yoğunluk gibi temel mekanik testler uygulanmış, bu testler sonucunda elde edilen veriler titizlikle analiz edilmiştir. Deneysel bulgular, çelik ve bakır talaşı takviyeli kompozitlerin yüksek mekanik dayanım sergilediğini gösterirken, zamak ve alüminyum talaşı takviyeli numunelerin ise düşük yoğunluklu ve hafif yapılar oluşturarak, kabul edilebilir seviyede dayanım sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca, talaş boyutu, dağılımının homojenliği ve matris ile olan bağlanma kalitesi gibi üretim parametrelerinin malzemenin genel performansı üzerinde önemli ve belirleyici etkileri olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, talaşlı imalat atıklarının kompozit malzeme üretiminde etkin bir şekilde kullanılabileceği ve bu yaklaşımın hem ekonomik hem de çevresel açıdan sürdürülebilir çözümler sunduğu ortaya konmuştur. Çalışma, atık yönetimi ve yeni nesil mühendislik malzemelerinin geliştirilmesi alanlarında önemli katkılar sağlamaktadır. Bu sayede hem geri dönüşüm süreçlerinin yaygınlaşması hem de yenilikçi malzeme tasarımlarının önünün açılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, epoxy-based composite materials were produced using steel, copper, brass, zamak, and aluminum metal chips generated as waste from machining processes, and their mechanical properties were comprehensively investigated. With the rapid increase of industrialization, the amount of metal waste generated from manufacturing processes has significantly risen, leading to various environmental and economic challenges. Therefore, the reutilization of such industrial wastes within the framework of sustainable production practices has become crucial for reducing environmental impacts and promoting the efficient use of economic resources. The primary aim of this study is to evaluate the feasibility of utilizing different metal chips as reinforcement elements in composite material production and to assess the performance of these materials for potential engineering applications. Composite specimens were prepared by mixing predetermined proportions of metal chips with epoxy resin, ensuring a homogeneous mixture through appropriate mixing techniques. The mixtures were then shaped using molding methods and subjected to a controlled curing process. Subsequently, fundamental mechanical tests including tensile, flexural, hardness, and density measurements were conducted on the produced specimens, and the obtained data were analyzed in detail. Experimental results revealed that composites reinforced with steel and copper chips exhibited high mechanical strength, whereas those containing zamak and aluminum chips demonstrated lower density, lighter structures with acceptable levels of strength. Furthermore, it was observed that production parameters such as particle size, uniformity of distribution, and bonding quality between the metal chips and resin matrix significantly influenced the overall performance of the composites. In conclusion, this study demonstrates that machining waste metal chips can be effectively utilized in the fabrication of composite materials, offering both economic and environmental benefits as sustainable solutions. The findings contribute to the advancement of waste management strategies and the development of next-generation engineering materials, facilitating the expansion of recycling practices and innovative material design.