Dijital hızlı okuma platformunun ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuma becerilerine etkisi
The impact of a digital speed reading platform on the reading skills of second grade primary school students
  1. Tez No: 981757
  2. Yazar: BEHİYE VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KUKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Okuma ve okuduğunu anlama becerileri, öğrencilerin aldığı tüm branşlardaki derslerin temelini doğrudan etkilemektedir. Hızlı okuma tekniği sayesinde okuduğunu anlama becerileri geliştirilebilmektedir. Bu noktadan hareketle; bu araştırmanın amacı, dijital hızlı okuma platformunun ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuma becerilerine etkisini ve ebeveynlerin ve öğrencilerin görüşlerini incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda nicel araştırma desenlerinden yarı deneysel desen ve nitel boyutunda nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, kolay ulaşılabilir örnekleme sonra amaçlı örnekleme ile çoklu örnekleme stratejisi kullanılmış ve 2024-2025 eğitim öğretim yılında ilkokul ikinci sınıf düzeyinde eğitim gören 42 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda 23, kontrol grubunda ise 19 öğrenci yer almıştır. Bu araştırmada, ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuma becerilerine etkisini incelemek için dijital hızlı okuma platformunda yer alan dakikada okunan kelime sayısı, kelimeyi tanıma gidişatı, anlam oranı, hata sayısı verileri kullanılmış olup ebeveyn ve öğrenci görüşlerini incelemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nitel araştırma sürecinde, araştırmacılar tarafından geliştirilen 6 soru, 6 ebeveyne ve 6 öğrenciye sorulmuştur. Araştırmanın veri analizi sürecinde ebeveyn ve öğrenci görüşleri içerik analizi tekniği ile derinlemesine incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; dijital destekli hızlı okuma platformunun, geleneksel yönteme göre ikinci sınıf öğrencilerindeki okuma beceri üzerine anlamlı ve olumlu katkılar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Reading and reading comprehension skills directly influence students' performance across all subject areas. However, due to various factors within the educational systems implemented in our country, students often exhibit insufficient levels of proficiency in these fundamental skills. Speed reading techniques have been shown to enhance reading comprehension abilities. Considering this, the aim of the present study is to investigate the effects of a digital speed-reading platform on the reading skills of second grade primary school students and to examine the views of both students and their parents. This study employs an explanatory sequential mixed methods design. In the quantitative phase, a quasi-experimental design was utilized, while the qualitative phase was conducted using a case study approach. The sample was selected through a convenience sampling method and consisted of 42 second grade students enrolled in the 2024–2025 academic year. The experimental group included 23 students and control group included 19 students. To assess the impact of the digital speed-reading platform on students' reading skills, the study employed metrics such as the number of words read per minute, word recognition progression, comprehension rate, and error count. In addition, semi-structured interview forms were used to gather data on student and parent perspectives. During the qualitative phase, six open-ended questions developed by the researchers were posed to six parents and six students. The collected qualitative data were analyzed using content analysis. The findings of the study indicate that the digital speed-readingplatform made a significant and positive contribution to the reading skills of second grade students when compared to traditional methods.