60-72 aylık çocukların bilgisayar oyun bağımlılığı ile öz-düzenleme ve sorumlu davranma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between computer game addiction and self-regulation and responsible behavior skills in 60-72-month-old children
- Tez No: 981764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 60–72 aylık çocuklarda bilgisayar oyun bağımlılığı ile öz-düzenleme ve sorumlu davranış becerileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmanın çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Sivas ili Merkez ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi kurumlarına devam eden, özel eğitim gereksinimi bulunmayan ve kronik hastalığı olmayan çocuklar oluşturmaktadır. Çalışma grubuna ilişkin demografik bilgiler Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanırken, temel değişkenlere ilişkin veriler Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Sorumlu Davranışlar Ölçeği ve Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde Spearman korelasyon analizi, çok değişkenli varyans analizi (MANOVA), Mann–Whitney U testi ve Kruskal–Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, bilgisayar oyun bağımlılığı ile hem öz-düzenleme becerileri hem de sorumlu davranışlar arasında orta düzeyde ve negatif yönlü anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Buna göre, bilgisayar oyun bağımlılığı arttıkça çocukların öz-düzenleme ve sorumluluk düzeylerinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca çalışmada, okul öncesi çocukların bilgisayar oyun bağımlılığı düzeylerinin cinsiyet, ebeveyn öğrenim düzeyi ve anne-baba birlikteliğine göre anlamlı farklılık gösterdiği; yaş, doğum sırası, çocuk sayısı ve okul öncesi eğitim süresine göre ise anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda, bilgisayar oyun bağımlılığının erken yaşta önlenebilmesi için öz-düzenleme becerilerinin güçlendirilmesi, aile içi iletişim ve denetimin artırılması ile ebeveynlerin dijital medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmesinin kritik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Erken çocukluk döneminden itibaren hem ailelere hem de eğitimcilere yönelik kapsamlı eğitim ve destek programlarının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between computer game addiction, self-regulation, and responsible behavior skills in children aged 60–72 months. The research, conducted in a relational survey model, consists of a study group of children who attended preschool institutions affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Sivas during the 2024–2025 academic year, who did not have any special educational needs or chronic illnesses. Demographic information regarding the study group was collected through a Personal Information Form, while the data related to the main variables were obtained by using the Computer Game Addiction Scale, the Responsible Behaviors Scale, and the Self-Regulation Skills Scale. In the analysis of the data, Spearman correlation analysis, Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), Mann–Whitney U test, and Kruskal–Wallis H test were used. The research findings show that there are moderate and negatively significant relationships between computer game addiction, self-regulation skills, and responsible behaviors. Accordingly, as computer game addiction increases, children's levels of self-regulation and responsibility decrease. In addition, the study revealed that preschool children's levels of computer game addiction showed significant differences according to gender, parental education level, and parental cohabitation, whereas no significant differences were found according to age, birth order, number of children, and duration of preschool education. In this respect, it was concluded that strengthening self-regulation skills, increasing family communication and supervision, and raising parents' awareness about digital media use are critical for preventing computer game addiction at an early age. Developing comprehensive training and support programs for both parents and educators starting from early childhood is of great importance.