Değerler eğitimine ilişkin öğrenci ve veli görüşleri
Student and parents opinions on values education
- Tez No: 981763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ebeveyn ve çocuklarının değer önceliklerini tespit etmek amacıyla yapılan nitel bir çalışmadır. Çalışma da desen olarak, temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Veli ve öğrencilerin değer önceliklerini tespit etmek için hem ebeveynler hem de çocukları ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubu olarak 2024-2025 eğitim- öğretim yılı güz döneminde Türkiye'de Tokat ilinde yer alan çeşitli okullarda öğrenim gören ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile velilerinden oluşmaktadır. Her iki grup ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşme formu demografik bilgilerin yanı sıra velilere beş ve öğrencilere iki soru şeklinde hazırlanmıştır. Araştırma bulgularına göre velilerin ve öğrencilerin değerler sıralamasında ilk önceliği“sevgi”değeri oluşturmaktadır. Veliler ve öğrencilerle yapılan görüşme sonucunda değerler eğitiminin ailede başladığını ve temellerinin aile ortamında atıldığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This is a qualitative study conducted to determine the value priorities of parents and their children. A basic qualitative research design was used in the study. Face-to-face interviews were conducted with both parents and their children to determine the value priorities of parents and students. The study group consisted of third- and fourth-grade primary school students and their parents attending various schools in the Tokat province of Turkey during the fall semester of the 2024-2025 academic year. Both groups were interviewed using a semi-structured interview form. The interview form included five questions for parents and two questions for students, along with demographic information. According to the research findings, the value“love”ranked first among parents and students. The interviews with parents and students concluded that values education begins in the family and its foundations are laid in the family environment.