Yetişkin bireylerde vücut yağı ve hiperinsülinemi belirteci olarak leptin ve Akdeniz diyeti ile ilişkisi
Association between leptin as a marker of body fat and hyperinsulinemia and adherence to the Mediterranean diet in adults
  1. Tez No: 981775
  2. Yazar: NIMA HASSANZADEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, normal kilolu ve zayıf yetişkin bireylerde leptin ve insülin düzeyleri arasındaki ilişkinin, vücut kitle indeksinden (VKİ) bağımsız olarak değerlendirilmesini ve Akdeniz Diyeti'ne uyumun metabolik sağlık göstergeleri üzerindeki etkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, İstanbul'da yaşayan, 18–50 yaş aralığında, kronik hastalığı olmayan ve VKİ'si 18,5–24,9 kg/m² arasında olan gönüllü bireylerle yürütülmüştür. Ölçümler sırasında 8 katılımcının VKİ'sinin 18,5 kg/m²'nin altında olduğu tespit edilmiş ve bu bireyler“zayıf”alt grup olarak analize dahil edilerek toplamda 81 gönüllü araştırmaya katılmıştır. Katılımcıların %72,8'i kadın, %27,2'si erkek olup yaş ortalaması 32,3±8,2 yıldır. Veriler; Demografik Bilgi Formu, antropometrik ölçümler, biyokimyasal analizler (glukoz, insülin, HOMA-IR, lipid profili, leptin), Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ve vücut kompozisyon ölçümleri ile toplanmıştır. Analizler G*Power ile yapılan güç analizi sonucunda belirlenen örneklem yeterliliği sağlanarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular, leptin düzeylerinin HDL, yağ kütlesi, yağ oranı ve gövde yağ kütlesi ile pozitif, kas kütlesi ve sıvı miktarı ile negatif ilişkili olduğunu; glukozun yağ oranı ile negatif, kas kütlesi, sıvı miktarı ve MEDAS puanı ile pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. İnsülin ve HOMA-IR trigliserit ile pozitif, HDL ile negatif ilişki göstermiştir. Cinsiyet, VKİ, HOMA-IR ve MEDAS kategorilerine göre biyokimyasal ve vücut kompozisyon değerlerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak, leptin ve insülin ilişkilerinin yalnızca obez bireylerle sınırlı olmadığı, normal kilolu bireylerde de metabolik sağlık değerlendirmelerinde dikkate alınması gerektiği ortaya konmuştur. Akdeniz Diyeti'ne yüksek uyumun insülin duyarlılığını artırabileceği ve kardiyometabolik hastalık riskini azaltabileceği görülmüştür. Bu nedenle, erken dönem metabolik risklerin önlenmesi amacıyla sağlıklı beslenme alışkanlıklarının, özellikle Akdeniz Diyeti'nin, yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between leptin and insulin levels in normal-weight and underweight adults independent of body mass index (BMI) and to investigate the effects of adherence to the Mediterranean Diet on metabolic health indicators. The study was conducted with volunteer participants aged 18–50 years, living in Istanbul, with no chronic diseases and a BMI between 18.5 and 24.9 kg/m². During measurements, it was found that 8 participants had a BMI below 18.5 kg/m², and these individuals were included as a“underweight”subgroup in the analysis, resulting in a total of 81 volunteers participating in the study. Of the participants, 72.8% were female and 27.2% were male, with a mean age of 32.3±8.2 years. Data were collected using a Demographic Information Form, anthropometric measurements, biochemical analyses (glucose, insulin, HOMA-IR, lipid profile, leptin), the Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS), and body composition assessments. The sample size was determined to meet the required power based on a G*Power analysis. The findings revealed that leptin levels were positively associated with HDL, fat mass, fat percentage, and trunk fat mass, and negatively associated with muscle mass and body water. Glucose was negatively correlated with fat percentage and positively correlated with muscle mass, body water, and MEDAS score. Insulin and HOMA-IR showed a positive correlation with triglycerides and a negative correlation with HDL. Significant differences in biochemical and body composition parameters were found according to gender, BMI, HOMA-IR, and MEDAS categories (p<0.05). In conclusion, the relationship between leptin and insulin is not limited to obese individuals; it should also be considered in the metabolic health assessment of normal-weight individuals. High adherence to the Mediterranean Diet may improve insulin sensitivity and reduce the risk of cardiometabolic diseases. Therefore, promoting healthy dietary habits, particularly the Mediterranean Diet, is recommended to prevent early metabolic risks.